Türkiye

"PYD'yi iki kere vurduk"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk ordusunun PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'yi vurduğunu açıkladı. Davutoğlu, "Fırat'ın batısına PYD geçmeyecek. Geçtiği anda da vururuz' dedik. İki kere de vurduk" dedi.

başbakan ahmet davutoğlu, "türkiye 911 kilometrelik sınırını, kaderini herhangi bir ülkeye terk etmez. bunu rusya'ya da, abd'ye de söyledik. fırat'ın batısına pyd geçmeyecek. 'geçtiği anda da vururuz' dedik. iki kere de vurduk" diye konuştu.

a haber ve atv ortak yayınında soruları yanıtlayan başbakan ahmet davutoğlu, "suriye konusunda rusya, abd ve iran var, türkiye yok deniliyor" şeklindeki bir yorum üzerine davutoğlu şunları söyledi:

"bunu diyenler herhalde son günlerde hiç haber okumuyorlar. dışişleri bakanımızın viyana'da türkiye, rusya, abd, suudi arabistan dörtlü mekanizması başlattığını bilmiyorlar. birkaç saat önce dışişleri bakanımız paris'e gitti. gitmeden önce talimatımı sordu. sebep de paris'te yine dokuz ülkenin dışişleri bakanı arasında bir istişare olacak. bu daha çok suriye'nin dostları grubu'nun çekirdek grubu ülkeleri arasında. cuma günü, önümüzdeki cuma muhtemelen, yine türkiye, suudi arabistan, rusya, iran dışişleri bakanları bir araya gelecek. türkiye'nin olmadığı bir denklemde suriye sorunu çözülebilir mi? türkiye'ye rağmen suriye'de bir formül yürüyebilir mi? yürüseydi esad bugün ülkeyi tümüyle kontrol ediyor olurdu. yürümez çünkü türkiye 911 kilometrelik sınırını, kaderini herhangi bir ülkeye terk etmez. bunu rusya'ya da, abd'ye de söyledik. 'fırat'ın batısına pyd geçmeyecek. geçtiği anda da vururuz' dedik. iki kere de vurduk. 'türkiye sınırları ihlal edilmeyecek' dedik. suriye helikopteri geçen sene düşürüldü. insansız hava aracı geçmeye kalktığında vuruldu. türkiye'ye rağmen suriye'de bir şey yapmak mümkün değil."

'türkiye kartlarını tam olarak açtığında tablo farklılaşır'

davutoğlu, 'kandil'e hangi istihbarat birimlerinin hangi telkinlerle gittiğini, paralel yapı dahil kimlerin kuzey irak'ta terör örgütünü çatışma döneminin başlaması için ikna etmeye çalıştığını iyi bildiklerini' söyledi:

"pyd'nin suriye rejimiyle haseke'de, 28 mayıs'ta -tarihini vererek söylüyorum- yaptığı toplantıyı onun için ifşa ettim. türkiye'yi rahatsız etmek için kimlerin pkk'yı bir çıban başı gibi kullanmak istediğini biliyoruz. orada bir tercih vardı; ya türkiye'nin yanında olup, türkiye'yle birlikte çözüm sürecini devam ettireceklerdi ya da türkiye'ye zarar vererek bir isyan çıkaracaklardı. onlar ikinci yolu tercih ettiler. şunu da bilsinler ki; bu bölgede bundan sonra türkiye'nin karşısında olanlar kaybedecek, türkiye'nin yanında olanlar kazanacak. herkes hesabını ona göre yapsın. suriye'de bir kaos ortamı çıktı; şu, bu ülkeler oraya müdahil oldu, şöyle oldu, yeni bir şart doğacak... daha türkiye kendi kartlarını tam açmadı. açtığı zaman tablo daha farklı şekillenir. herkesin de ayağını denk alması lazım. daha biz böyle bir bölgesel konjonktürde hava sahamızı ihlal edenlere karşı angajman kuralları işlettik ama bizi rahatsız etmek isteyenlere karşı tutumumuzun ne olacağını da pkk karargâhlarına, barınaklarına yönelik üç gün içinde 458 hedefi vurarak, deaş'ın da türkiye sınırındaki bütün barınaklarını yine üç gün içinde yerle bir ederek gösterdik. kimse bu anlamda türkiye'yi karşısına almak suretiyle bir şey kazanacağı hesabında bulunmasın. şu anda eminim ki, telsiz görüşmeleri de zaten bunu doğruluyor; bu çetenin, terör örgütünün üst düzey elemanları 'neden, kim bizi itti de böyle bir savaşı başlattık' diye sorgulamaya başladılar. böyle bir savaşı türkiye'ye açanlar sonuçlarına katlanır."

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;