IŞİD

‘Rakka kuşatmasında YPG olacak’

ABD'nin Irak'taki Askeri Kuvvetleri Komutanı General Stephen Townsend, IŞİD’in kontrol ettiği Rakka’yı kuşatmak için yapılacak operasyona YPG’nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri’nin katılacağını belirtti.

abd’den suriye’de işid’in ‘fiili başkenti’ durumunda olan rakka’ya düzenlenecek operasyon hakkında açıklama geldi. abd'nin irak'taki askeri kuvvetleri komutanı general stephen townsend, rakka’yı kuşatmak için yapılacak operasyona ypg’nin başını çektiği suriye demokratik güçleri’nin (sdg) katılacağını belirtti.

basın toplantısında konuşan townsend, “ypg’nin önemli bir kısmını oluşturduğu suriye demokratik güçleri, yakın bir zamanda elverişli olan tek güç. hareket etmeye hazır güçlerle birlikte rakka’yı kuşatmak için yakında harekete geçeceğiz. türkiye başta rakka olmak üzere, bizim sdg ile birlikte çalışmamızı istemiyor. türkiye’yle görüşüyoruz” dedi.

türkiye, pkk’nın suriye kolu pyd’nin silahlı kanadı ypg’yi de ‘terör örgütü’ olarak görüyor. abd, ise pkk'yı 'terör örgütü' olarak kabul ederken pyd'yi etmiyor. türkiye ve abd arasında rakka operasyonu için sürdürülen görüşmelerdeki en önemli sorun, ypg’nin başını çektiği suriye demokratik güçleri’nin operasyonda yer alması. ypg’lilerin menbiç’deki varlığı da ankara ile washington arasındaki anlaşmazlık noktalarından.

çarşamba günü muhtarlara seslenen cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, pyd'nin menbiç'teki varlığını da eleştirmiş, "birileri ısrarla bizi el bâb’dan uzak tutmaya çalışıyor. arkasındaki niyeti biliyoruz. biz deaş, ypg/pyd terör örgütleriyle mücadelemize devam edeceğiz. münbiç’i pyd’den temizlemekte kararlıyız. gitmedikleri takdirde gereğini biz yapacağız" demişti.

'terör örgütüyle yan yana bulunamayız'

23 ekim’de trt, cnn türk, ntv, habertürk, 24 tv ve a haber ortak yayınında soruları yanıtlayan başbakan binali yıldırım da şöyle konuşmuştu:

"rakka operasyonu için 'bize destek olun' dediler, biz de 'pekâlâ olalım.' ama 'pyd, ypg de olsun' dediler. ellerinde onun 10-15 bin kişilik gücü var. biz dedik 'orada biz yokuz, kusura bakmayın. terör örgütüyle yan yana bulunamayız. bizden hiç medet ummayın. eğer burada bizimle hareket edecekseniz önce ypg ile pyd ile bağınızı koparın.' bunu açık ve net söyledik. bu konuda 'hayır biz onlarla hareket edeceğiz' demediler ama bu konuda bizim duruşumuz net, kararlılığımızı biliyorlar. bundan sonrası onların bileceği iş."

kaynak: al jazeera ve reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;