Türkiye

"Remo" otizmin engel olmadığını kanıtlıyor

Ankara'da yaşayan 17 yaşındaki otizmli Remzi Yılmaz'ın eskizleri; cam bardak, kadeh ve porselen kupaların üzerine işlenip "Remo" markasıyla İstanbul, Ankara ve Norveç'in başkenti Oslo'daki mağazalarda satılıyor.

Konular: Türkiye

ankara'da yaşayan 17 yaşındaki otizmli remzi yılmaz'ın eskizleri, cam bardak ve kadeh ile porselen kupaların üzerine işlenip, "remo" markasıyla istanbul, ankara ve norveç'in başkenti oslo'daki mağazalarda satılıyor. remzi'nin en büyük destekçisi, erasmus sayesinde yurt dışında kazandığı tecrübeyle kardeşini yönlendirdiğini söyleyen ağabeyi tayfun yılmaz. 

konuşma güçlüğü çektiği için kardeşi yerine anadolu ajansı muhabirine konuşan ağabey tayfun yılmaz, kardeşi remzi'nin sanata ilgisini tesadüfen fark ettiklerini söyledi. lise ve üniversite öğrenimi süresince avrupa'nın çeşitli ülkelerinde değişim, gönüllülük ve erasmus programlarına katılan yılmaz, bu tecrübelerin kendisine kardeşinin otizmli olduğu için sosyal hayattan dışlandığı gerçeğini hatırlattığını ifade etti. kardeşinin yeteneğini geliştirmeye karar veren yılmaz, yedi yıldır çizim yapan remzi'yi eskizlerini seramiğe aktarmaya yönlendirdi.

"remzi'nin markası otizmin bir engel olmadığını kanıtlıyor"

kardeşinin çizimlerini cam bardak ve kadeh ile porselen kupaların üzerine işlediklerini anlatan yılmaz, iki yıl önce satmaya başladıkları ürünleri istanbul, ankara ve oslo'daki mağazalarda insanlarla buluşturduklarını söyledi: 

bu yıl ekim ayında oslo'da remo'nun sergisini açacaklarını ifade eden yılmaz, "remo markasının amacı otizm ve tasarımı birleştirmek. insanlar otizm deyince bunu dezavantaj ve engel olarak görüyor. bunun aşılmasını istedik. remzi'nin markası remo, otizmin bir engel olmadığını kanıtlıyor. hepimiz farklıyız ve hepimizin farklı kimlikleri var. nasıl biz bir erkek veya kadın isek diğer taraftan da farklı kimliklerimiz varsa otizm de farklı bir kimlik. otizm remzi'nin bir kimliği sadece, onun dışında remzi suşi sever, seramik yapıyor, çiziyor."

kaynak: anadolu ajansı, al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;