Enerji jeopolitiği

Rus gazına Türkmen alternatifi

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil'e göre, Ukrayna krizi nedeniyle AB'nin yaptırım uyguladığı Rus gazına alternatif, Türkmen gazı olabilir.

Konular: Enerji, Ekonomi
[Fotoğraf: AA - Arşiv]

türkmen doğal gazının avrupa pazarlarına ulaştırılması yıllardır gündemde. ancak bu gazı ab'ye ulaştıracak bir yol yok, bir boru hattı inşa edilemedi. türkiye'nin enerji diplomasisini yürüten eski dışişleri bakanlığı müsteşar yardımcısı, türkiye'nin paris büyükelçisi hakkı akil'e göre avrupa'nın enerji ihtiyacına yardım türkmen gazından gelir.

istanbul'da bosphorus enstitüsü'nün düzenlediği toplantıda konuşan akil, bugün avrupa'nın önünde altın bir fırsat olduğunu belirterek ukrayna'nın artık devre dışı kalacağını ifade etti. akil, rus gazının yerine geçecek alternatif olarak da türkmen gazına işaret etti:

"türkmenistan'ın potansiyeli 80 milyar metreküp, bunun 120 milyar metreküpe çıkabileceği ifade ediliyor. daha önce ruslar baskı kurup türkmen gazının dünya pazarlarına ulaştırılmasına engel oldu. bugün ise çok daha olumlu bir konjonktür var. ruslar engel olup, baskı kuramaz. akıllı bir politika ile türkmenistan'a gerekli desteği verirsek avrupa'yı kurtarmış oluruz."

tanap boru hattı ile türkmen gazının avrupa’ya açılması ihtimali de güçleniyor. türkmenistan, avrupa’ya doğal gaz satmak istiyor. türkmen gazı avrupa’nın gaz çeşitliliği yaratması için de bir alternatif.

enerji bakanı taner yıldız da mart 2013’teki türkmenistan ziyaretinde tanap için türkmenistan’dan yılda 5-6 milyar metreküp doğal gaz istemişti.

türkmen gazı ab’ye nasıl ulaşır?

tanap projesi, azeri doğal gazını türkiye’ye getirecek. bu gaz da tap projesi ile avrupa’ya ulaştırılacak. bu iki boru hattı hayata geçtiğinde, türkmen doğal gazını azerbaycan’a ulaştıracak hazar geçişi’nin inşası kolaylaşabilir. türkmenistan'dan doğal gaz almak isteyen şirketler bir konsorsiyum oluşturup bu hattı yapabilir.

en iyi ihtimalle tüm bunların gerçekleşmesi için en az 10 yıl gerekiyor. tanap’ın inşasına 2015 yılının ilk aylarında başlanması bekleniyor. yetkililere göre takvimde bir sarkma yok. hedef, 2018’de türkiye’ye 2019’da da avrupa’ya doğal gaz ulaştırılması.

'lng öne çıkıyor'

fransız enerji şirketi gdf suez'in avrupa ve uluslararası ilişkilerden sorumlu yönetim kurulu üyesi denis simonneau ise transkafkasya ile ilgili çekinceleri olduğunu söyledi. simonneau ab'de tüketimin azaldığını ve erişimi kolay lng'nin öne çıktığını düşünüyor:

"lng yani sıvılaştırılmış gazda esneklik var. bu da büyük ölçüde abd ve kanada'dan gelecek. ab'de öncelik doğu akdeniz, irak ve iran olacaktır."

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;