Türkiye - Rusya ilişkileri

Rus savaş gemisiyle kargo gemisi çarpıştı

Kilyos açıklarında Rus savaş gemisiyle canlı hayvan yüklü kargo gemisi çarpıştı. Tüm personel kurtarıldıktan sonra Rus gemisi battı.

[Fotoğraf: Reuters / Arşiv]

kıyı emniyeti genel müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, canlı hayvan taşıyan togo bayraklı "youzarsıf h." adlı 81 metre uzunluğundaki gemi ile "liman" isimli rus bayraklı istihbarat gemisi istanbul boğazı'nın karadeniz girişinin 18 deniz mili açığında çarpıştı.

istanbul gemi trafik hizmetleri tarafından kurtarma 3 römorkörü ile "kiyi emniyeti 3", "kiyi emniyeti 8" ve "kiyi emniyeti 6" hızlı tahlisiye botları olay yerine sevk edildi.

rus askeri gemisindeki 78 personelden 63'ü kıyı emniyeti ekipleri, diğer 15'i ise "youzarsıf h" gemisindeki mürettebat tarafından kurtarıldı. rus askeri gemisi bir süre sonra battı. 

kıyı emniyeti ekiplerince sahil güvenlik gemilerine teslim edilen rus mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

canlı hayvan taşıyan gemi ise yoluna devam etti.

gemilerin çarpışma nedeni henüz belli değil.

yıldırım, medvedev ile telefonla görüştü

başbakanlık açıklamasına göre başbakan binali yıldırım'ın danışmanları, karadeniz'de meydana gelen olay nedeniyle rus başbakan dimitri medvedev'in danışmanlarıyla telefonda görüşüp yıldırım'ın mesajını iletti.

başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, danışmanların görüşmesinin ardından başbakan yıldırım, rus mevkidaşı medvedev ile saat 19.00'da telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

görüşmede, rusya deniz kuvvetlerine ait askeri geminin istanbul boğazı açıklarında yoğun sis nedeniyle yaşanan kaza sonucu batmasından duyduğu üzüntüyü ifade eden yıldırım, türk makamlarının çalışmaları sonucu kurtarılan rus mürettebatın durumu hakkında bilgi verdi.

rusya başbakanı medvedev de türk makamlarının yürüttüğü çalışmalar sayesinde askeri gemideki 78 mürettebatın tamamının kurtarılmasından dolayı başbakan yıldırım'a teşekkürlerini iletti.

kaynak: reuters, aa, al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;