Kültür-Sanat

Russell Crowe: Gelibolu'da bağımsız bir ulusu işgal ettik

Avustralyalı aktör ve yönetmen Russell Crowe, Türkiye'de çektiği filmin vizyona girmesine günler kala Çanakkale Savaşı'yla ilgili konuştu, “Gelibolu’da bağımsız bir ulusu işgal ettik” dedi. Sözleri ülkesinde tartışma konusu oldu.

Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar Gelibolu'da ölen vatandaşlarını anmak için her yıl Çanakkale'ye geliyor. [Fotoğraf:CHA]

avustralya’daki seven network kanalında sunucu mike willesee’nin sorularını cevaplayan russell crowe, çekimleri türkiye’de yapılan ve 26 aralık’ta vizyona girecek olan ‘the water diviner’ filmine de değindi. birinci dünya savaşı yıllarında geçen film için yönetmenlik koltuğuna oturan ve başrolde oynayan crowe şunları söyledi:

“bence 100 yılın ardından bu mitolojiye açıklık getirmenin zamanı geldi. bence artık başkalarının söylemeyi engellemeye çalıştığı bir hikâyeyi hesaba katacak kadar olgun bir ulus olmalıyız. biliyorsunuz çünkü biz bağımsız bir ulusu işgal ettik ve bu öfkeli kelimeyi hiç kullanmadık.” 

“kahramanlıktan daha önemlisi harcanan hayatlar”

russell crowe, sunucu mike willesse’nin “daha önce bunun söylendiğini hiç duymadım” şeklindeki müdahalesine ise, “bence söylemenin zamanı geldi” cevabını verdi. ünlü oyuncu “konuşmak istediğin bütün kahramanlıklar, biliyorsun, benim için esasen daha önemli olan konu harcanan o hayatlar. biliyorsun, bu mitolojinin kutlanmaması gereken yerlerini kutlamamalıyız” şeklinde konuştu. 

russell crowe’un açıklamaları avustralya’da ve yeni zelanda’daki sosyal paylaşım sitelerinde en çok konuşulan konulardan biri oldu. 

merakla beklenen ‘the water diviner’ filminde, birinci dünya savaşı sırasında gelibolu’ya giden ve bir daha haber alamadığı oğullarını aramak için çanakkale'ye gelen avustralyalı bir adamın yaptığı yolculuk anlatılıyor. cem yılmaz ve yılmaz erdoğan da filmin kadrosunda yer alıyor.

''the water diviner'' filmi için 2 aralık'ta sydney, 3 aralık'ta ise melbourne'da gala yapılacak.

kaynak: cha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;