Türkiye - Rusya ilişkileri

Rusya, Türkiye'den 'tahıl adımı' bekliyor

Rusya Başbakan Yardımcısı Dvorkoviç, Türkiye tahıl ürünlerine getirdiği kısıtlamaları kaldırmadan Rusya'nın yasaklarını kaldırmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

[Fotoğraf: DHA]

rusya başbakan yardımcısı arkadiy dvorkoviç, krasnoyarsk ekonomi forumu'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, "tahıl ürünlerine getirilen kısıtlamaların kaldırılma konusu bizim için koşulsuz önem taşıyor. bu olmadan bizim tarafımızdan hiçbir adım atılmayacak. tahıl yasağı kaldırılmadan bizim yaptırımları kaldırma şansımız dahi yok. eğer tahıla izin verilirse işte o zaman bizim anlaşmaya hazır olduğumuz eylemler mevcut" dedi.

iki ülke arasındaki uçak krizinin ardından taraflar birbirine karşı uyguladığı ekonomik yaptırımları azaltacağını duyurmuştu. ancak rusya, türkiye'den aldığı birçok üründe yaptırımları henüz kaldırmadı. 

türkiye bunun üzerine rusya'nın türkiye'ye sattığı buğdaya vergi uygulamaya başladı.

türkiye 15 mart'tan itibaren buğday başta olmak üzere bazı tahıl ürünlerinde sevkiyat koşullarını değiştirerek, rusya'yı vergisiz sevkiyat yapma hakkına sahip ülkeler listesinden çıkardı.

böylece rus ihracatçılar buğdayı türk piyasasına % 130'luk vergiyle göndermeye başladı.

kaynak: dha, al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;