Türkiye - Rusya ilişkileri

Rusya vizesiz girişi donduruyor

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ülkesinin Türkiye’ye vize serbestîsinin 1 Ocak itibariyle askıya alınacağını söyledi. Kremlin'den de Putin'in Erdoğan'la görüşmeyi reddettiği açıklaması geldi.

rusya dışişleri bakanı sergey lavrov, ülkesinin türkiye’ye vize serbestîsinin 1 ocak itibariyle dondurulacağını söyledi.

kremlin sarayı'ndan yapılan açıklamada da türkiye'nin düşürülen rus uçağı nedeniyle kendilerinden özür dilemediği, bu nedenle putin'in erdoğan'la görüşmeyi reddettiği belirtildi.

türk hava sahasını ihlâl ettiği için rus uçağının düşürülmesinin ardından erdoğan ve putin'in 30 kasım'da paris'te düzenlenecek iklim zirvesi'nde bir araya gelme ihtimâli doğmuştu. ancak kremlin'den yapılan açıklamada, "türkiye, uçağımızı düşürdüğü için özür dilemedi, bu yüzden putin, erdoğan'la görüşmeyi reddetti" denildi. 

kremlin sarayı'ndan sabah saatlerinde yapılan açıklamada, erdoğan'ın putin'e 30 kasım'da paris'te görüşme talebinde bulunduğu belirtilmişti. 

ankara'dan, cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada da "sayın cumhurbaşkanımız kendisi de açıkladı. uçak hadisesinin vuku bulduğu gün putin'le telefon görüşmesi talebinde bulunuldu. ama kremlin'den bir geri dönüş olmadı. iklim zirvesi vesilesiyle sayın cumhurbaşkanımız da sayın putin de paris'te olacaklar. bir ikili görüşme olması tabii ki ihtimâl dahilindedir. ancak an itibarıyla saati belirlenmiş bir ikili görüşme  söz konusu değil" denilmişti. 

kaynak: al jazeera, reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;