Suriye'de iç savaş

Rusya’dan Mistura’ya tepki

Suriye’deki krize bir siyasi çözüm bulmak amacıyla 23 Şubat’ta Cenevre’de başlayacak görüşmelerde muhalifleri temsil edecek isimler, Rusya ile BM arasında gerginliğe neden oldu. Rusya, Moskova Platformu adıyla bilinen Suriyeli muhaliflerin ve PYD'nin BM tarafından Cenevre görüşmelerine davet edilmemesini eleştirdi.

Moskova Platformu Başkanı Kadri Cemil (Soldan birinci) ve PYD'nin temsilcileri Lavrov'un 27 Ocak'ta Moskova'da düzenlediği toplantıya katılmıştı. [Fotoğraf: Reuters]

rusya dışişleri bakan yardımcısı gennadi gatilov, moskova platformu adıyla bilinene suriyeli muhalif grubun cenevre’ye davet edilmemesini eleştirdi. rus interfax haber ajansına konuşan yetkili, “maalesef, de mistura bm’nin 2254 sayılı kararın maddelerini yerine getiremedi. 23 şubat’ta cenevre’de gerçekleştirilecek suriye görüşmelerinde muhaliflerin tüm kesimlerine eşit temsilcilik hakkı verilmedi. bu da dünkü açıklamalarda söylendiği gibi moskova platformu gibi bazı muhalefet kesimlerinin cenevre’ye katılmamasına yol açtı" dedi. gatilov, 'suriye kürtleri' olarak ifade ettiği pyd'nin de davet edilmemesine itirazları olduğunu söyledi.

moskova platformu başkanı eski suriyeli bakan kadri cemil, russia today televizyonuna verdiği demeçte davet edilmemelerini eleştirmişti ve de mistura’yı bm kararını uygulamamakla suçlamıştı.

bir başka muhalif grup olan kahire platformu mensubu suriye dışişleri bakanlığı eski sözcüsü cihad makdisi ise cenevre için davet aldıklarını söyledi.

facebook sayfasında açıklama yapan makdisi, "bm ile olan ilişkimize saygımızdan dolayı, ülkemizdeki savaşı sona erdirme çabalarını sabote etmekle suçlanmamak ve adil bir siyasi çözüme ulaşmak için görüşmelere katılacağız." ifadelerini kullandı.

makdisi, başka muhalif platformların ve figürlerin davet edilmemesine üzüntü ile karşıladıklarını ifade etti.

kaynak: al jazeera ve russia today

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;