Suriye'de iç savaş

Şam'a 'İsrail saldırısı'

Suriye'nin başkenti Şam'ın uluslararası havalimanına yakın bir bölgede büyük bir patlama gerçekleşti. Suriye resmi haber ajansı Sana, patlamanın İsrail'in hava saldırısı sonucu gerçekleştiğini duyurdu. İsrail İstihbarat Bakanı İsrael Katz da "Suriye’deki hadisenin, Tahran’ın Suriye üzerinden Hizbullah’a gelişmiş silah ulaştırmasını engellemek üzere kurulu olan İsrail politikasıyla tamamen uyuştuğunu teyit edebilirim" sözleriyle saldırıyı dolaylı olarak üstlendi.

suriye resmi haber ajansı sana, şam uluslararası havalimanına yakın bir bölgede gece saatlerinde yaşanan patlamanın israil'in hava saldırısı sonucu yaşandığını duyurdu. saldırıda hizbullah'a ait silah depolarının hedef alındığı öğrenildi.

amerikalı yetkililerle buluşmak için abd’de bulunan israil istihbarat bakanı israel, katz israil ordusu radyosu’na yaptığı açıklamada, "suriye’deki hadisenin, tahran’ın suriye üzerinden hizbullah’a gelişmiş silah ulaştırmasını engellemek üzere kurulu olan israil’in politikasıyla tamamen uyuştuğunu teyit edebilirim. doğal olarak bu konuda çok fazla detaya girmek istemiyorum" diye konuştu. katz, bu sözlerle saldırıyı dolaylı olarak üstlenmiş oldu. 

israil'in vurduğu bölgede hizbullah’a ait kamplar bulunuyor. hizbullah yanlısı al manar televizyonu, patlamanın yakıt depoları ve diğer depolarda meydana geldiğini duyurmuştu. patlamanın büyük bir ihtimalle israil tarafından düzenlenen bir hava saldırısı sonucunda gerçekleştiğini söyleyen lübnan merkezli kanal, ilk belirleme göre, herhangi bir can kaybının olmadığını ve sadece maddi hasar olduğunu ifade etti.

şam'da faaliyet gösteren iki üst düzey muhalif kaynak, kendi gözetleme merkezlerinden aldıkları bilgilere dayanarak 5 saldırının gerçekleştiğini ifade etti ve bu saldırıların iran yanlısı milislere ait bir silah deposunu hedef aldığını söyledi.

israil, suriye’de savaşan hizbullah’ın gelişmiş silah elde etmesini kırmızı çizgi olarak sayıyor. tel aviv’in suriye’de düzenlediği saldırıların büyük bir kısmı hizbullah’a yönelikti.

hizbullah, 2013’ten bu yana rejimin yanında muhaliflere karşı savaşıyor.

kaynak: reuters ve al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;