Nobel Ödülleri

Sancar Ata’nın huzurunda

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetlisi olarak Ankara'ya gelen Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, Anıtkabir'i ziyaret etti ve ödülünü burada sergilenmek üzere hediye etti.

[Fotoğraf: AA]

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın davetlisi olarak ankara'ya gelen nobel kimya ödülü sahibi türk bilim adamı aziz sancar, eşi gwen sancar, manevi kızı rose pfifer, cumhurbaşkanlığından yetkililer ve bilkent üniversitesi öğretim üyesi prof. dr. tayfun özçelik ile, türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu mustafa kemal atatürk'ün naaşının bulunduğu anıtkabir'e geldi. sancar ve beraberindekiler, anıtkabir komutanlığı'nda yetkililerle bir süre görüştü. önce sancar daha sonra da eşi ve manevi kızı, atatürk'ün mozolesine kırmızı karanfil bıraktı. mozole önünde bir süre bekleyen sancar, ardından eşi ve kızıyla anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi. sancar ve beraberindekiler daha sonra anıtkabir atatürk ve kurtuluş savaşı müzesi'ni de gezdi.

sancar'ın anıtkabir ziyaretine çok sayıda basın mensubu yoğun ilgi gösterdi.  sancar, akşam cumhurbaşkanlığı külliyesi'nde onuruna verilecek akşam yemeğine katılacak.

“nobel ödülü ile madalya ve sertifikasını hediye etti”

prof. dr. aziz sancar, anıtkabir ziyareti öncesinde genelkurmay başkanı orgeneral hulusi akar'ı ziyaret etti.
genelkurmay başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, prof. dr. sancar, ziyareti sırasında nobel ödülü ile madalya ve sertifikasını, anıtkabir'de sergilenmek üzere orgeneral akar'a teslim etti.

nobel ödülü, madalya ve sertifika, hazırlanacak bir proje çalışmasının ardından, 19 mayıs 2016'da düzenlenmesi planlanan açılış töreniyle, anıtkabir'de sergilenecek.

sancar, nobel’den aldığı yaklaşık 3 milyon liralık para ödülünü de, çalıştığı üniversite yakınında bulunan ve kendisinin kurduğu türk evi isimli öğrenci yurduna bağışlayacağını açıklamıştı.

kaynak: aa, al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;