Mısır

Sina'da yargısız infazlar

Mısır ordusunun, Sina bölgesinde silahsız kişilere yönelik yargısız infaz gerçekleştirdiğine dâir görüntüler medyaya sızdı. Ordu, daha önce bu kişilerin resimlerini yayınlayarak terörle mücadele kapsamında öldürülen silahlı kişiler olduğunu iddia etmişti.

Konular: Mısır, Ortadoğu

mısır’daki sisi yönetimine muhalif mekameleen televizyonu, sina bölesindeki yargısız infaz görüntülerini yayınladı. sızdırılan görüntülerde mısır ordusundan askerlerin, ele geçirdiği iki kişiyi infaz etmesi kameraya yansıdı. görüntülerde yerde yatan başka cesetler de var.

kurşuna dizilenler arasında genç bir erkek de yer alıyor. askerler gencin ailesini ve nerede oturduğunu öğrendikten sonra onu kenara alıp kafasına kurşun sıkıyor. askerler, infaz edilen kişinin yanına silah koyup fotoğrafını çektikten sonra silahı tekrar geri alıyor.

görüntülerin ne zaman çekildiği bilinmiyor ancak, ordu sözcüsü, aralık 2016’da facebook üzerinden yaptığı açıklamada, infaz edilen kişilerden bazılarının fotoğraflarını paylaşmış ve bu kişilerin sina’da terörle mücadele kapsamında öldürülen silahlı kişiler olduğunu öne sürmüştü.

mısır ordusu, 2013’ten bu yana sina’da işid'le bağlantılı gruplara karşı askeri operasyon yürütüyor.

operasyonlarda aralarında ordu mensuplarının ve sivillerin de olduğu yüzlerce kişi öldü.

insan hakları izleme örgütü geçen ay yayımladığı raporda, mısır ordusunun ocak 207’de en az 4 kişiyi yargısız infaz etmiş olabileceğini açıklamıştı. insan hakları örgütü, bu kişilerin toplam sayının 10’u bulabileceğinden de şüphe ettiğini belirtmişti.

silahsız kişileri yargısız infaz etmek savaş suçu sayılıyor.

kaynak: al jazeera ve mekameleen

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;