Sırbistan

Sırbistan Başbakanı Vucic cumhurbaşkanlığına aday

Sırbistan'da iktidardaki Sırp İlerleme Partisi, bu yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylarının partinin genel başkanlığı görevini de yürüten Başbakan Vucic olacağını açıkladı.

Konular: Balkanlar, Sırbistan
Sırbistan Başbakanı Vucic [Fotoğraf: Reuters]

genel başkanlığını aleksandar vucic'in yaptığı iktidardaki sırp ilerleme partisi (sns), cumhurbaşkanı seçimindeki adaylarının vucic olacağını açıkladı.

sns milletvekili nebojsa stefanovic, parti yönetiminin salı günü yaptığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, sırbistan başbakanı aleksandar vucic'in aday gösterilmesi noktasında o ybirliğiyle karar aldıklarını söyledi.

 

cumhurbaşkanı tomislav nikolic de salı günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, kurucusu olduğu sns'nin kendisini aday göstermemesi halinde cumhurbaşkanlığına yeniden aday olmayacağını açıkladı.

başbakan vucic'le birlikte aday olmayacağını belirten nikolic, "sns liderinin aday olması durumunda ben yarıştan çekileceğim. ikimizin de olduğu bir cumhurbaşkanlığı seçimini düşünmediğimi daha önce de ifade etmiştim" diye konuştu.

sırbistan'daki cumhurbaşkanlığı seçiminin tarihinin 1 mart'a kadar açıklanması bekleniyor. cumhurbaşkanı nikolic'in görev süresi 31 mayıs'ta sona erecek.

daha önce aday olacağını açıklayan isimler arasında eski dışişleri bakanı vuk jeremic, sırp radikal partisi (srs) genel başkanı vojislav seselj ve sırp milliyetçisi "dveri" hareketi lideri bosko obradovic de var.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;