Abdülfettah Sisi

Sisi: Mısır'ın iradesini kırmak istiyorlar

Mısır'ın Sina bölgesinde 30'dan fazla askerin öldüğü saldırıyla ilgili, 'Mısır'ın başarısını istemeyenleri' suçlayan Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi saldırının arkasında 'dış desteğin' olduğunu söyledi. Sisi, 'Mısır devleti ve halkının iradesini kırmak istiyorlar' dedi.

Sisi, Sina'da 30 Mısır askerinin ölümüyle sonuçlanan saldırıların ardından Mısır Devlet Televizyonu'na konuştu. [Fotoğraf: Reuters-Arşiv]

mısır cumhurbaşkanı abdulfettah sisi, saldırının dış destekle gerçekleştirildiğini ve hedefinin mısır halkı ile devletinin iradesini kırmak olduğunu belirtti. sisi, "ancak buna rağmen başarılı olamayacaklar" dedi.

saldırının hedefinin mısır toplumu ile devlet ve ordunun arasını bozmak olduğunu vurgulayan sisi, halkı uyararak 'bu tehlikeye karşı bilinçli olmamız gerekiyor' ifadesini kullandı.

sisi, ölen askerler için üzüntüsünü dile getirirken, onların mısır için öldüklerini ve bunun mısır için ödenmesi gereken bir bedel olduğunu söyledi.

sisi, mısır’ı yeniden yapılandırma yolunda kararlı olduğunu ve o yolda yürümeye devam edeceğini söyledi.

saldırılarda en az 30 ölü

mısır'ın sina yarımadası'nda 24 ekim cuma günü askeri kontrol noktalarına bombalı ve silahlı iki saldırı düzenlendi. saldırılarda en az 30 kişi öldü, 27 kişi de yaralandı.

mısır cumhurbaşkanlığı bölgede üç aylık olağanüstü hâl ilan etti.  

yarımadanın kuzeyi ve merkezinde 25 ekim cumartesi günü saat 03.00'ten itibaren geçerli olmak üzere üç ay boyunca, 17.00 - 07.00 saatleri arası sokağa çıkma yasağı uygulanacak. ayrıca gazze'ye bağlantıyı sağlayan refah sınır kapısı da kapatıldı.

kaynak: al jazeera

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;