Mısır'da darbe dönemi

Sisi'ye 'O bir katil' protestosu

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’ye Almanya ziyaretinde darbe karşıtı protestolar sürüyor. Almanya Başbakanı Merkel ile Sisi’nin basın toplantısında bir gazeteci Sisi’yi protesto etti.

Konular: Mısır, Ortadoğu
Sisi Almanya Başbakanı Merkel ile ortak basın toplantısı yapmıştı. [Fotoğraf: Reuters]

almanya başbakanı angela merkel, mısır cumhurbaşkanı abdulfettah sisi ile bir araya geldi. merkel ile sisi görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi. basın toplantısına katılan gazeteci fecir el adli, toplantının sonunda "rabia" işareti yaparak sisi’yi protesto etti.

anadolu ajansı’nın haberine göre, merkel ve sisi kürsüden ayrıldığı sırada almanya'da çalışan gazeteci el adli soru sormak istedi. ancak soru sormasına izin verilemeyince el adly "o bir katil" diye slogan attı ve "rabia" işareti yaptı. bunun üzerine mısır'dan gelen basın mensupları ile delegasyon üyeleri koro şeklinde "yaşasın mısır" diye bağırdı. gazeteci korumalar tarafından salondan çıkarılırken, merkel ve sisi de hızla olay yerinden ayrıldı. el adli aynı zamanda üniversite öğrencisi.

rabia işareti mısır’da 3 temmuz 2013’te gerçekleştirilen darbenin karşıtlarının protesto işareti olarak, darbe karşıtı protestoların merkezi haline gelen rabia meydanı'ndan esinlenerek oluşturulan bir figür.

‘demokrasi ve özgürlükleri seviyoruz’

basın toplantısında ise sisi, merkel'e çeşitli konularda mısır'ın bakış açısını anlattığını belirterek, almanya ile işbirliğini derinleştirmek istediklerini söyledi.

almanya'nın mısırlılar tarafından çok değer gördüğünü, mısır'da da saygın bir kültür geliştirmek istediklerini savunan sisi, "demokrasi üzerine çok konuştuk. biz de mısırlılar olarak demokrasi ve özgürlükleri seviyoruz. demokratik ilkeler ve değerlerimiz var. ancak biz çok zor bir dönemde yaşıyoruz. tabii ki mısır'da eksikliklerimiz var. belki avrupa'ya yönelik mesajımızı açık bir şekilde iletemedik. bu şimdi bir fırsat" ifadelerini kullandı.

mısır’da "iyi bir süreci" yakaladıklarını savunan sisi, son yıllardaki gelişmelerin yaşanmaması durumunda ülkenin bugün krizde olabileceğini de ifade etti.

sisi "biz ülkemizin suriye, irak, libya veya yemen gibi olmasına izin vermeyiz. diğer arap ülkeleri kadar nüfusumuz var. kriz yaşansaydı hepimiz mülteci olurduk. buna izin vermeyeceğiz" dedi.

‘idam kararı sürecine izin verelim’

mısır'daki idam cezalarına da değinen sisi, "saygı duyduğumuz bir perspektifiniz var. bizim de sizin saygı duymanız gereken bir perspektifimiz var. bunu şansölye'ye anlattım" ifadelerini kullandı.

sisi, mısır'ın hukuk devleti olduğunu ileri sürerek, mısır’ın almanya'ya mesafe olarak uzak olduğu için mesajı iletemediğini söyledi.

mısır'da yargılama sürecini anlatan sisi, mahkemelerinin ihtilal mahkemeleri olmadığını savundu.

bir gazetecinin, "iki yıl önce sizin bugün durduğunuz yerde mursi durmuştu. ona karşı idam cezası kaldırılırsa memnuniyet duyar mısınız" şeklindeki soruya karşılık sisi, yüzde 51 ile demokratik bir şekilde seçilen bir cumhurbaşkanının iki yıl önce burada durduğunu, fakat bu yüzde 51'in daha sonra onu görevden almak için sokağa çıkmaktan başka bir seçeneği olmadığını savundu.

sisi, "almanya ve avrupa açısından idam cezalarıyla ilgili sorununu anlayabiliyorum. ancak  (mursi'ye verilen idam cezası) kararın mahkemenin birinci aşamasında verildiğini vurgulamak istiyorum. yani daha üst mahkemeler var. bu konuda ne yapabileceğimi söylemek istemiyorum. sürecin devam etmesine izin verelim. ne olacağını zamanı geldiğinde göreceğiz" diye devam etti.

'insanlar ölüm cezası ile cezalandırılmamalı'

almanya başbakanı angela merkel ise, sisi ile bazı konularda farklı düşündüklerini belirterek, "bunlardan biri de her ne sebepten olursa olsun, hatta terör suçundan olsa dahi insanların ölüm cezası ile cezalandırılmamaları" dedi.

merkel, sisi ile mısır'da müslüman kardeşler ve muhalefet üyelerine verilen idam cezalarını görüştüklerini söyleyerek, "çok sayıda idam cezası var. bize göre bunlar engellenmeli. almanya idam cezasına karşı" dedi.

mısır'ın bölgesinde ekonomik gelişme ile istikrara ulaşmak için çaba gösteren bir ülke olduğuna işaret eden merkel, görüşmede mısır'ın sina yarımadası'nda istikrarı sağlamaya çalıştığından bahsettiğini anlattı.

"almanya, mısır'ı terörizmle savaşını askeri, ekonomik ve siyasi olarak destekleyecek mi?" sorusuna ise merkel şu yanıtı verdi:

"uluslararası terörizme karşı bir koalisyon içinde olan ülkeler kendi içlerinde ekonomik istikrarı sağlamış olmalılar. bu bakımdan mısır'ın gelişmesi için gerçekleştirilecek ortak çalışma ve gelecekteki ekonomik ortaklıklar büyük önem taşıyor. bu sebepten dolayı sayın cumhurbaşkanı'na ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi noktasında eşlik eden çok sayıda işadamı var. mısır'daki ticari onay prosedürleri ne kadar çabuk ve güvenilir olursa, bizim dış ticaret odalarımız mısır'da ne kadar kolay çalışabilirlerse, almanya da kendi ekonomik bilgi ve becerisi ile mısır'a o kadar çabuk ve iyi bir yardım yapabilir."

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;