HSYK

Tahliye kararı verenler açığa alındı

Gülen örgütünün medya yapılanmasına ilişkin davada, aralarında Atilla Taş'ın da olduğu 21 tutuklu sanığın tahliye edilmesine karar veren İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ile duruşma savcısı geçici olarak görevden uzaklaştırıldı. Ayrıca 45 hâkim ve savcı daha HSYK tarafından meslekten ihraç edildi.

[Fotoğraf: AA]

gülen örgütünün medya yapılanmasına ilişkin 26'sı tutuklu 29 sanığın yargılandığı davada, 21 tutuklu sanığın tahliye edilmesine karar veren istanbul 25. ağır ceza mahkemesi heyeti ile duruşma savcısı geçici olarak görevden uzaklaştırıldı.

hsyk başkanvekili mehmet yılmaz, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, gülen örgütünün medya yapılanmasına ilişkin davada tahliye kararı veren istanbul 25. ağır ceza mahkemesi başkanı ibrahim lorasdağı, üyeler barış cömert ve necla yeşilyurt gülbiçim ile duruşma savcısı göksel turan hakkındaki iddiaları ele aldıklarını bildirdi. bu kişiler hakkındaki iddiaların tümünün araştırılması için soruşturma başlattıklarını belirten yılmaz, hsyk teftiş kurulu'nun hazırladığı ön rapor doğrultusunda, haklarında yürütülen soruşturma tamamlanana kadar lorasdağı, cömert, gülbiçim ve turan'ın geçici olarak görevden uzaklaştırılmalarına karar verdiklerini açıkladı.

bu kişilerle ilgili iddiaların sorulması üzerine başkanvekili yılmaz, "söz konusu iddialar belli. bu tahliyelerin maksatlı tahliyeler olduğu, hukuka uymadığı, gerçekle bağdaşmadığı noktasında iddialar var" dedi.

hsyk müfettişlerinin iddiaları araştırarak kısa zamanda raporunu tamamlayacağını belirten yılmaz, şöyle devam etti:

"bu rapor doğrultusunda gereği yapılacak. çıkacak sonucu bekleyelim. yapılan tahliyelerin hukuki gerçeklerle ve dosyalardaki delillerle bağdaşmadığı, başka amaçlar taşıdığı noktasında iddialar vardı. bu başka amaçları ortaya çıkaracak olan, yapılan soruşturma ve müfettişlerin raporudur. toplumda kuşku oluşturmamak, yargıya olan saygınlığı sıkıntıya sokmamak, ilgili savcı ve hâkimlerin de menfaatlerini korumak amacıyla soruşturmanın selameti açısından bu kişileri görevden uzaklaştırdık. tüm bu iddiaların doğru olup olmadığı müfettiş raporlarıyla ortaya çıkacaktır."

tahliye kararına itiraz edilmişti

istanbul 25. ağır ceza mahkemesinde görülen duruşmada, gülen örgütünün medya yapılanmasına ilişkin yargılanan 26'sı tutuklu 29 sanıktan atilla taş, abdullah kılıç, ahmet memiş, ali akkuş, bayram kaya, bünyamin köseli, cemal azmi kalyoncu, cihan acar, cuma ulus, gökçe fırat çulhaoğlu, habib güler, halil ibrahim balta, hanım büşra erdal, hüseyin aydın, muhammed sait kuloğlu, murat aksoy, mustafa erkan acar, oğuz usluer, seyid kılıç, yakup çetin ve yetkin yıldız'ın tahliyesine karar verilmişti.

hanım büşra erdal, ahmet memiş, bayram kaya, cemal azmi kalyoncu, cuma ulus, habib güler, halil ibrahim balta ve muhammet said kuloğlu'nun serbest bırakılmasına itirazda bulunulmuş, itirazı kabul eden istanbul 26. ağır ceza mahkemesi 8 sanık hakkında yeniden yakalama kararı çıkarmıştı.

tahliye edilen diğer sanıklar atilla taş, ali akkuş, hüseyin aydın, murat aksoy, mustafa erkan acar, seyid kılıç ve yetkin yıldız hakkında ise istanbul cumhuriyet başsavcılığınca "darbe" soruşturması başlatılmış ve bu kişiler hakkında gözaltı kararı verilmişti.

böylece, yeni soruşturma ve dava kapsamında yapılan itiraz sonucunda tahliyelerine karar verilen 21 kişi, aynı gün yapılan itirazlar nedeniyle serbest bırakılmamıştı. 

45 hâkim ve savcıya ihraç

ayrıca gülen örgütüne yönelik soruşturmalar kapsamında 45 hâkim ve savcı daha hsyk tarafından meslekten ihraç edildi.  

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;