Avrupa

Timoşenko'ya yeni soruşturma

Salı günü yedi yıl hapis cezasına çarptırılan Turuncu Devrim'in simge ismi hakkında, iki gün sonra zimmetine 405 milyon dolar geçirdiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Haberin Öne Çıkanları

Yeni soruşturma başladı

'Lazarenko suç ortağı'

AB tepkili

Timoşenko, mücadelesinin süreceğini açıklamıştı. [Reuters]

ukrayna eski başbakanı yulya timoşenko yeni bir suçlama ile karşı karşıya kaldı. savcılık, görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle yedi yıl hapis cezasına çarptırılan timonşenko hakkında bu kez 1990'ların sonunda kamu fonlarına ait 405 milyon doları zimmetine geçirme girişiminde bulunduğu şüphesiyle perşembe günü soruşturma başlattı. 

timoşenko, başkanı olduğu dönemde, ukrayna birleşik enerji sistemi (seuu) adlı şirketin savunma bakanlığı'na borcu olan 405,5 milyon doları devlet bütçesinden ödemekle itham ediliyor. 
 
timoşenko'nun şirketin 'fiilen' sahibi olduğu ve o sırada başbakanlık koltuğunda oturan eski başbakan pavlo lazarenko ile suç ortaklığı yaptığı ileri sürülüyor. ukrayna makamları, çarşamba günü lazarenko hakkında da soruşturma başlattı. 
 
'mücadelem değişmez'
 

timoşenko, başkent kiev'de görülen davada, devlete ait enerji şirketi naftogaz’a, rusya ile gaz anlaşması imzalama talimatı verip şirketin 188 milyon dolar zarar etmesine neden olduğu gerekçesiyle  yedi yıl hapis cezasına mahkum edilmişti. 

avrupa birliği (ab) dışişleri yüksek temsilcisi catherine ashton, yaptığı yazılı açıklamada, verilen cezanın kendilerinde derin hayal kırıklığı yarattığını belirterek, yargılamanın uluslararası standartlara uygun gerçekleştirilmediğini savunmuştu. 

salı günü çıkarıldığı mahkemece suçlu bulunan timoşenko ağustos ayından beri tutuklu yargılanıyordu. mücadelesinin devam edeceğini söyleyen eski başbakan, kararın politik olduğunu, mahkemenin ise cumhurbaşkanı viktor yanukoviç tarafından yönetildiğini iddia ediyor. 

kaynak: ajanslar 

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;