Balkanlar

Timoşenko'ya yeni suçlama

Görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle yedi yıl hapis cezasına çarptırılan Ukrayna eski başbakanının vergi suçuna karıştığı iddia edildi.

Konular: Ukrayna

Haberin Öne Çıkanları

İddia vergi dairesinden

Sağlık durumu kötü

Suçlamaları reddediyor

Destekçileri Timoşenko’nun sağlık durumunun kötüye gittiğini ve güçlükle yürüdüğünü söylüyor. [Reuters]

ukrayna’nın eski başbakanı yulia timoşenko vergi kaçırmak, hırsızlık yapmak ve döviz gelirlerini gizlemekle suçlandı. geçen ay da görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle yedi yıl hapis cezasına çarptırılan timoşenko ile ilgili son suçlamalar ise ukrayna vergi dairesi’nden geldi.

eski başbakanın 90’lı yıllarda ukrayna enerji sistemleri adlı gaz şirketinin başkanı olduğu döneme ait suçlamalar, batılı ülkelerin serbest bırakılması yönünde yaptığı çağrılara karşın, timoşenko’nun yakın gelecekte özgürlüğüne kavuşmasının pek mümkün görünmediğini gösteriyor.

timoşenko’nun hapis cezasına çarptırılması, ukrayna-avrupa birliği (ab) ilişkilerinde gerginliğe yol açmıştı. ab ukrayna’yı, timoşenko hapiste kaldığı sürece, siyasi ortaklık öngören anlaşmanın imzalanmayabileceği yolunda uyarmıştı.

son gelişmeler sonrası bir açıklama yapan timoşenko’nun avukatı serhiy vlasenko ise suçlamaların ‘asılsız’ olduğunu söyledi. destekçileri de timoşenko’nun sağlık durumunun kötüye gittiğini ve güçlükle yürüdüğünü söylüyor.

suçlamaları reddetti

timoşenko daha önce kendisine yönelik tüm suçlamaları reddetmişti. eski başbakan, suçlamaların arkasında, kendisini geçen yılki seçimlerde mağlup eden ukrayna cumhurbaşkanı viktor yanukoviç’in olduğunu iddia ediyor.

timoşenko, daha önce cezaevinden yazdığı mektupta avrupa birliği'nden (ab), kiev'le ortaklık anlaşması imzalamasını istemişti.

yulya timoşenko, bürosunca yayınlanan mektupta, süreçten vazgeçmenin, ukrayna'nın geleceğini karartmak anlamına geleceğini söylemişti. eski başbakan, ülkesinin avrupa'daki geleceğinin, hiçbir sebepden, özellikle de kendisi yüzünden zarar görmesine tanıklık etmek istemediğini kaydetmişti.

ukrayna'nın ilk kadın başbakanı, rusya ile doğal gaz anlaşmasında yolsuzluk yaptığı için yedi yıl hapis cezasına mahkum edilmişti. timoşenko hakkında daha sonra zimmetine 405 milyon dolar geçirdiği iddiasıyla yeni bir soruşturma başlatılmıştı.

kaynak: ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;