Suudi Arabistan

Trump: Riyad bize adil davranmadı

ABD Başkanı Trump, Washington’un Suudi Arabistan’ı savunmak için ‘çok büyük paralar’ harcadığını savundu ve Riyad'ı Washington'a adil davranmamakla suçladı.

Trump, mart ayında Suudi Arabistan'ın ikinci veliaht prensi Muhammed Bin Selman'ı Beyaz Saray'da ağırlamıştı. [Fotoğraf: Reuters]

reuters’e röportaj veren abd başkanı donald trump, suudi arabistan’ın abd’ye adil davranmadığını ve washington’un riyad’ı savunmak için çok büyük paralar harcadığını savundu.

trump, başkan olmadan önce seçim kampanyası sırasında da suudi arabistan’a benzer eleştiriler yöneltmiş ve suudi arabistan’ın abd’nin himayesi altında olmak için yeterince ağırlığını koymadığını savunmuştu.

bir yıl önce wisconsin’de yaptığı bir konuşmada "kimse suudi arabistan’a karşı bir hareket yapamaz çünkü biz onları koruyup kolluyoruz" diyen trump, buna karşılık riyad’ın kendilerine yeterince maddi destek sağlamadığını ve abd’nin büyük para kaybettiğini söylemişti.

trump, mayıs'ın ikinci yarısında suudi arabistan’a ve israil’e olası bir ziyaretinin olabileceğini de ifade etti.

suudi arabistan ve diğer körfez ülkeleri, iran karşıtlığıyla bilinen trump’tan umutlu. bölgesel rakipleri iran ile nükleer anlaşmaya giden obama’dan sonra trump'ın iran’ın bölgedeki etkisini kırabileğini düşünüyor.

suudi arabistan'ın ikinci veliaht prensi muhammed bin selman mart ayında trump ile beyaz saray'da buluşmuştu. suudi prens'in danışmanının ifadesine göre iki isim 'iran’ın bölgeye teşkil ettiği güvenlik tehlikesi' konusunda hemfikir olmuştu.

kaynak: reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;