Türkiye-ABD ilişkileri

"Trump'ın Ortadoğu'daki tavrı önemli"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump'ın başkanlığı devralırken yaptığı açıklamalarla ilgili sorular üzerine, "Trump'ın Ortadoğu'daki tavrı ne olacaktır? Çünkü Ortadoğu şu anda kaynıyor. Şu anda Ortadoğu ile ilgili bazı söylemler kulağımıza geliyor ki bu söylemler doğrusu rahatsız edicidir. Onun için tabii bunları oturup değerlendirmek gerekecek" dedi.

[Fotoğraf: AA]

cumhurbaşkanı tayyip erdoğan, istanbul atatürk havalimanı'ndan, tanzanya, mozambik ve madagaskar'ı kapsayan doğu afrika gezisinin ilk durağı olan tanzanya'nın başkenti darüsselâm'a hareket etmeden önce açıklama yapıp gazetecilerin sorularını yanıtladı. cumhurbaşkanı erdoğan'a, yeni abd başkanı donald trump'ın başkanlığı devralırken yaptığı açıklamalarla ilgili sorular soruldu. erdoğan'ın yanıtı şöyle oldu: 

"sayın trump birçok açıklamalar yapıyor ve biz de bu açıklamaları şu anda izliyoruz. köprüler vesaire demiryolları ondan öte şu anda ortadoğu'yu düşünüyoruz. trump'ın ortadoğu'daki tavrı ne olacaktır? çünkü ortadoğu şu anda kaynıyor. şu anda ortadoğu ile ilgili bazı söylemler kulağımıza geliyor ki bu söylemler doğrusu rahatsız edicidir. onun için tabii bunları oturup değerlendirmek gerekecek."

"biz toprak bütünlüğüne saygı duyulan bir ortadoğu'dan yanayız. parçalı bir ortadoğu'yu asla düşünmüyoruz ve bu doğru olmaz. bu ortadoğu halklarının bir defa kendisine saygısızlık olur. böyle bir düşünceye biz türkiye olarak 'evet' diyemeyiz. onunla ilgili de tabii özellikle ben sayın trump'a yapacağız ziyarette ki randevu ne zamana verilir, şu anda bilemiyorum. arkadaşlarımız, dışişleri bununla ilgili görüşmelerini, çalışmalarını sürdürüyorlar. o görüşmede bunları tabii a'dan z'ye kendileriyle müzakere edeceğiz, ele alacağız."

"ortadoğu'nun en güçlü ülkesi türkiye'dir ve belirleyici ülkesi türkiye'dir. ortadoğu ile yakından uzaktan ilgisi alakası olmayanlar kalkıp da ortadoğu'yla ilgili hakikaten çok çok tarihi bir yanlışın içerisine düşerek bir karar verirlerse, bu tabii dünyamız için, insanlık için isabetli olmaz diye düşünüyorum."

"parlamento aşaması başarılı bir şekilde sonuçlandı"

cumhurbaşkanı, meclis'ten geçen anayasa değişikliğiyle ilgili ise şu açıklamaları yaptı:

"bu sürecin parlamento aşaması gerçekten başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır. tabii bunun adı referandumdur. şimdi ise gerçek sahibine gideceğiz, millete gideceğiz. milletimizin bu referandum kararıyla ilgili vereceği karar ne olacak? bunu önce bir görmemiz lâzım. tabii bunu gördükten sonra milletimiz hakikaten bu referandum kararını onaylıyorsa onayladıktan sonra hemen bir seçim söz konusu değil. ondan sonra bir seçim süreci var. seçim, şu andaki görüntüsü 2019. bu seçimde tekrar millete gidilecek. millet ne karar verecek tabii onu da görmek gerekiyor. onun için bu neticeleri alalım, neticeleri aldıktan sonra bu adımları atalım."

"bu, bir sistem değişikliği"

"özellikle partili bir cumhurbaşkanı süreci, bir defa bu işin en farklı olan yönü olacak. bütün bunların yanında da özellikle türkiye'nin geleceğe yönelik çok daha performansı artırıcı kararlar almasının gereğine inanıyoruz. her ne kadar birileri rejim, mejim deyip duruyorsa da ki alâkası yok. bu, bir sistem değişikliğidir."

meydanlarda olacak mı?

cumhurbaşkanlığı sözcüsü ibrahim kalın, erdoğan'ın referandum sürecinde sahada olacağını söylemişti. erdoğan meydanlada olup olmayacağıyla ilgili, "bizim meydanlarda olmamıza engel bir durum yok. pek çok etkinlik olacaktır. arkadaşlarımızla değerlendirmelerimizi yaparız, sonra meydana çıkar mıyız çıkmaz mıyız... ben şu an zaten meydanlardayım. bunları konuşuruz. bir cumhurbaşkanı olarak, cumhurbaşkanlığı üzerinde bir geleceğin hazırlandığı süreç herhalde bizi de ilgilendirecektir" dedi.

"anketler var ama..."

cumhurbaşkanı'na referandumla ilgili ellerinde bir anket olup olmadığı da soruldu. erdoğan, anketler yaptırıldığını ancak sonucunu paylaşmak için erken olduğunu söyledi.

"anketler var da biraz erken oluyor bu. halkımızın referandumla birlikte partili cumhurbaşkanlığına sıcak baktığı ve çok ciddi bir oranla buna yaklaştığını görüyoruz. zaten böyle bir şey olmasa biz de böyle bir şeyin içinde olmayız, onu da çok açık söyleyeyim."

gülen örgütüyle mücadele

erdoğan, afrika ülkelerine yapacğı ziyaret ve gülen örgütüyle mücadeleyle ilgili ise şu açıklamaları yaptı:

"afrika ülkelerinde tanzanya olsun, mozambik olsun, diğerleri olsun fetö'nün bu ülkelerdeki yoğun faaliyetleriyle ilgili oradaki devlet başkanlarıyla bu konuları da masaya yatırıp değerlendirmelerini inşallah yapmış olacağız."

"afrikalı dostlarımız arasında bu örgüte (fetö), bu örgütün niyetlerine, yanıltıcı söylemlerine karşı hassasiyet her geçen gün tanıdıkça, derinliğine vakıf oldukça artmaktadır. 15 temmuz gecesi suçüstü yakalanan bu örgütün, bu katil sürülerinin, artık 'diyalog, hizmet, eğitim, ticaret' diyerek gizlenme imkânı kalmamıştır."

kaynak: al jazeera, aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;