Enerji jeopolitiği

'Türk Akımı 2020'de tamamlanacak'

Rus enerji şirketi Gazprom, Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Türk Akımı boru hattının 2020'de tamamlanacağını açıkladı. Boru hattı yılda 63 milyon metreküp doğalgaz taşıyacak.

Türk Akımı boru hattı Russkaya kompresör istasyonundan gaz dağıtacak. [Fotoğraf: Reuters]

rus enerji devi gazprom'un başkan yardımcısı aleksander medvedev, yılda 63 milyar metreküp doğalgaz taşıması planlanan türk akımı projesinin 2020 itibarıyla tamamlanacağını açıkladı. projenin takvime uygun şekilde ilerlediğini belirten medvedev, “2020 yılına geldiğimiz zaman projenin son adımı atılmış olacak ve gaz transferini başlatacağız” dedi. rusya devlet başkanı vladimir putin'in, aralık 2014’te iptal edilen güney akım projesinin yerine yapılacağını açıkladığı türk akımı boru hattı toplam 910 kilometre uzunluğunda olacak. bunun 660 kilometresinin rusya topraklarından, 250 kilometresinin ise türkiye’den geçirilmesi planlanıyor.

maliyet 15.5 milyar euro

gazprom'un ceo'su aleksey miller da daha önce yaptığı açıklamada, türk akımı hattının ukrayna'daki durum göz önüne alındığında daha az risk taşıyan ve daha güvenli bir gaz dağıtım hattı olacağını söylemişti. gazprom, proje çerçevesinde türkiye-yunanistan sınırına gaz dağıtım hattı kuracak. 15.5 milyar euro'ya mal olacak proje çerçevesinde russkaya gaz kompresör istasyonundan bulgar deniz kıyısına gaz taşınacak. hat bulgaristan, sırbistan, macaristan, slovenya ve avusturya'dan geçecek.

 

kaynak: itar-tass, aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;