Orta Asya

Türkmenistan Transafgan'ı hızlandıracak

Türkmenistan, Afganistan ve Tacikistan'ı birbirine bağlayacak Transafgan demiryolu projesinin Türkmenistan'a ait bölümünün planlanandan bir yıl önce, 2015 yılında bitirilmesi hedefleniyor.

Konular: Orta Asya

Haberin Öne Çıkanları

Transafgan demir yolunun 88 kilometrelik kısmı 2015'te bitiyor.

Proje, Türkmenistan, Afganistan ve Tacikistan'ı kapsıyor.

Türkmenistan’dan, Tacikistan'ın güneybatısına uzanan demir yolu 400 kilometre uzunluğunda olacak. [CHA]

bitiş tarihi daha önce 2016 olarak belirlenen proje için türkmenistan hükümeti çalışmalarını hızlandırma kararı aldı. buna göre türkmenistan’a ait 88 kilometrelik tren yolu haziran 2015’te bitecek. bitirilmesi planlanan kısım atamurat ve imamnazar şehirleri arasında. 

tren yolu projesinin temeli türkmenistan devlet başkanı gurbanguli berdimuhamedov'un ev sahipliğinde, afganistan devlet başkanı hamid karzai ve tacikistan devlet başkanı imamali rahman'ın da katıldığı bir törenle 5 haziran 2013’te atılmıştı.

türkmenistan’da başlayan demir yolu, tacikistan’ın güneybatısındaki panj kentine kadar uzanacak.

toplam 400 kilometre uzunluğundaki yol için yaklaşık 400 milyon dolar yatırım yapılması bekleniyor.  

kaynak: ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;