Latin Amerika

Venezuela'da protestolar: 4 kişi hayatını kaybetti

Venezuela'da, Yüksek Mahkeme'nin Kongre'nin yetkilerini elinden almasının ardından ülke genelinde başlayan hükümet karşıtı protestolar devam ediyor. Ülkenin batısındaki Barquisimeto kentinde düzenlenen gösteride iki kişi vurularak öldürüldü. Protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı dörde yükseldi.

Konular: Latin Amerika

venezuela'da, yüksek mahkeme'nin kongre'nin yetkilerini elinden almasının ardından ülke genelinde başlayan hükümet karşıtı protestolar devam ediyor. 12 nisan'da ülkenin batısındaki barquisimeto kentinde düzenlenen protesto gösterilerine katılan 14 yaşındaki bir çocuk ile 36 yaşındaki bir kişi vurularak öldürüldü.  

muhalefet milletvekillerinden alfonso marquina, 14 yaşındaki brayan principal'ın protestolar esnasında karnından vurularak öldürüldüğünü söyledi. yerel yetkililer de principal'ın ölümünden hükümetin silahlı destekçilerini sorumlu tuttu.

başsavcılık ofisinden yapılan açıklamada da protestolarda 36 yaşındaki bir kişinin daha öldürüldüğü açıklandı.

Fotoğraf: Reuters

iki genç daha öldürülmüştü 

daha önce de 7 nisan'da carrizal kentinde düzenlenen protestolara katılan üniversite öğrencisi 19 yaşındaki jairo ortiz ile valencia kentinde 11 nisan'daki protestolarda da 20 yaşındaki daniel quliz vurularak öldürülmüştü.

kongrenin yetkilerinin elinden alınmasıyla iki hafta önce başlayan hükümet karşıtı protestolar, muhalefet lideri henrique capriles'e geçen hafta 15 yıl boyunca devlet başkanlığı seçimlerine katılmama cezası verilmesi üzerine alevlenmişti. protestolarda 17 kişi yaralanmıştı.

venezuela yüksek mahkemesi, 31 mart'ta aldığı kararla mahkemenin önceki kararlarına riayet etmediği gerekçesiyle kongrenin yetkilerini üzerine almıştı.

muhalefet, bu kararın ülkeyi diktatörlüğe giden ve dönüşü olmayan bir yola soktuğunu savunurken, başkent caracas'ta halk sokaklara dökülmüştü.

tepkilerin ardından mahkeme, 1 nisan'da kararını geri çektiğini açıklamıştı. buna rağmen venezuelalılar, erken seçim talebiyle protesto gösterilerini sürdürüyor.

kaynak: reuters, aa 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;