Türkiye

İstanbul'da iki bombalı saldırıda 44 şehit

Beşiktaş - Bursaspor maçının ardından Vodafone Arena yakınında, çevik kuvvet polislerini hedef alan iki ayrı bombalı saldırıda şehit sayısı 44'e yükseldi.

Konular: Türkiye, PKK
[Fotoğraf: Reuters]

sağlık bakanı recep akdağ, meclis genel kurulu'nda yaptığı açıklamada saldırıda şehit olanların sayısının 44'e yükseldiğini, şehitlerden 36'sının polis, 8'inin ise sivil vatandaş olduğunu söyledi.

istanbul emniyeti'nde açıklama yapan içişleri bakanı süleyman soylu, "şehit polislerden biri emniyet müdürü, biri de emniyet amiri" demişti.

soylu, yaralıların durumu hakkında da bilgi verdi; "hastanelerde 136 müşahede altında vatandaşımız var. 14'ü yoğun bakımda, 5'i ameliyatta ve 155 toplam hastanelerde şu anda tedavi gören, bu olayla karşı karşıya kalmış, sağlıkları için dua ettiğimiz vatandaşlarımız var" açıklamasını yaptı. yaralıların 100'den fazlasının polis olduğu bildiriliyor. 

soylu saldırıların fâiliyle ilgili ise, "arkadaşlarımızın yaptığı değerlendirmeler çerçevesinde fâil olarak pkk'yı işaret ediyor. olayın nasıl planlandığı, ne zaman planlandığı konusunda ve nasıl yürütüldüğü konusundaki çerçeve, arkadaşlarımızda var ancak hem soruşturmanın yürütülmesi hem de operasyonun devamı açısından, bu konuda çok fazla değerlendirmede bulunmayacağız" ifadelerini kullandı.

içişleri bakanı, patlayan aracın tespitinden yola çıkılarak olayın hemen sonrasında 10 kişinin, daha sonra yapılan operasyonlarda da 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

"oklar pkk'yı gösteriyor"

cnn türk'e konuşan başbakan yardımcısı numan kurtulmuş, saldırıyı kimin yapmış olabileceğiyle ilgili soruyu, "kesin değil ama araçtan yola çıkarak baktığımız zaman oklar pkk'yı gösteriyor" sözleriyle yanıtladı. kurtulmuş'un ifadeleri şöyle:

"planları detaylı bir şekilde çalışılmış bir saldırı olduğu anlaşılıyor. beşiktaş taraftarı stattan çıktıktan sonra, en son bursaspor taraftarı da çıkartılıyor... son derece rutin, güvenliği sağlayan çevik kuvvet mensubu polislerimizin toplanma yerleri hedef alınıyor. yani doğrudan doğruya hedef polisin kendisidir, polis teşkilâtımızdır."

"en az 300-400 kiloluk bir patlayıcı kullanıldığı uzmanlar tarafından ifade ediliyor. arabanın patladığı yerde çukur açılmış ve araba yok ortada. yani o kadar paramparça olmuş. büyük bir çukur açılmış."

"araçtan yola çıkarak hareket ettiğimiz zaman oklar pkk'yı gösteriyor. netleştiği taktirde bunlar zaten kamuoyuyla paylaşılacaktır. nihayetinde belli ki çalışılmış bir senaryo, belli ki üzerinde planlanmış bir senaryo ama bu netleştiği zaman resmi olarak da açıklaması yapılacak."

"çok net olan bir şey var; bunların her birisinin, her terör örgütünün arkasında sahipleri var. bunlar nihayetinde diyoruz ya vekalet savaşları, yani maşaların kullandığı savaş. buradaki son saldırıda da bir maşa kullanılmıştır. büyük ihtimalle pkk görünüyor ama o maşayı kim kullandı, niye kullandı, nasıl kullandı? esas olan şey budur. buradan bir kere daha haykırıyoruz, samimi bir şekilde bütün dünyaya çağrıda bulunuyoruz; teröre karşı ortak bir mücadeleyse lütfen bütün ülkeler, bütün güçler kullandıkları bu maşaları kullanmaktan vazgeçsinler."

"türkiye şu anda terörle mücadele etmiyor, terörle savaşıyor."

tak üstlendi

istanbul'daki iki saldırıyı da pkk ile aynı örgütsel bütünlük içinde hareket eden tak üstlendi. pkk bağlantılı örgütün internet sitesinde yer alan üstlenmede, eş zamanlı iki saldırıda 2 örgüt mensubunun öldüğü de belirtildi.

tak dönem dönem, özellikle kent merkezlerinde pkk adına saldırılar düzenliyor.

bir gün yas ilân edildi

istanbul'daki bombalı saldırılar nedeniyle bir gün süreyle milli yas ilân edildi. ülkede bütün bayraklar yarıya çekilecek.

[Fotoğraf: AA]

saldırının detayları

numan kurtulmuş olaydan hemen sonraki açıklamasında, saat 22.29'da vodafone arena'nın önünde seyir halindeki bir aracın patlatıldığını, 45 saniye sonra da, hemen yakındaki maçka parkı'nda durdurulan bir kişinin kendini patlattığını söyledi. 

daha ayrıntılı bilgileri içişleri bakanı soylu verdi. buna göre, ilk saldırı çevik kuvvet ekiplerinin toplanma yerinde oldu. bu saldırıda, el düzenekli olduğu değerlendirilen bomba yüklü bir araç kullanıldı. bu sırada maçka parkı'nda da bir canlı bomba polisler tarafından fark edildi. soylu, canlı bombanın etrafında tertibat alındığını ama ilk patlamadan 45 saniye sonra, bu kişinin, üzerindeki bombaları polislerin ortasında patlattığını söyledi. 

bombalı saldırılar, beşiktaş ile bursaspor maçının bitmesinden yaklaşık 1,5 saat sonra meydana geldi. beşiktaş taraftarının dağılmasının ardından stattan ayrılan bursaspor taraftarları da patlamadan kısa bir süre önce otobüslerle yola çıktı. 

Fotoğraf: AA

"tüm terör örgütleri aynı amaç için saldırıyor"

cumhurbaşkanı tayyip erdoğan ve başbakan binali yıldırım da, yazılı açıklamalar yaptı. erdoğan, "patlamaların, mümkün olan en büyük can kaybını verdirmeyi hedeflediği anlaşılmaktadır" ifadelerini kullandı:

"terörün, her türlü değeri ve ahlakı çiğneyen yüzünün en çirkin haline, bu gece istanbul’da, bir kez daha şahit olduk. türkiye ne zaman, geleceğe yönelik olumlu bir adım atsa, cevabı hemen, terör örgütleri eliyle kan, can, vahşet, kaos olarak önümüze gelmektedir. son yıllarda defalarca yaşadığımız bu alçak saldırıyı yapan terör örgütünün adının ve yönteminin herhangi bir önemi yoktur. pkk’sıyla, deaş’ıyla, fetö’süyle tüm terör örgütleri aynı amaç için ülkemize ve milletimize saldırmaktadır.

türkiye’nin, bu ahlaksız terör saldırısından sonra da yaralarını kendisinin saracağını, yasını hakiki dostlarıyla birlikte kendi başına tutacağını, yasak savma kabilinden açıklamalar dışında yanında kimseyi bulamayacağını biliyoruz. terörle mücadele eden türkiye’nin ve türk milletinin yanında yer almak yerine, terör örgütlerini ve teröristleri desteklemeyi tercih eden ülkelerin, bu olaydan sonra farklı davranmalarını beklemek için sebebimiz kalmamıştır.

allah’ın yardımıyla, ülke ve millet olarak, terörün, terör örgütlerinin, teröristlerin ve elbette onların arkalarındaki güçlerin üstesinden geleceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. bu saldırılar, bizim şevkimizi ve kararlılığımızı törpülemek yerine, tam tersine daha da keskinleştiriyor. mücadelesini, “ölürsem şehit, kalırsam gazi” anlayışıyla veren bir milleti yolundan döndürecek bir silah daha icat edilmemiştir.

biz, meselelerimizin üzerinden gelecek dirayete ve cesarete sahibiz. tıpkı bölücü terörle mücadelede, tıpkı 15 temmuz’da verdiğimiz şehitlerimiz gibi, bu gece beşiktaş’taki kayıplarımızı da yüreğimize gömecek, onların hatıralarını ilanihaye yaşatacak, ama aynı zamanda hedeflerimiz doğrultusunda kararlı bir şekilde yürümeye devam edeceğiz. bin yıldır bu toprakları vatan yapmak için döktüğümüz kanlara yenilerinin eklendiğini, ekleneceğini bilerek, mücadelemizi durmadan, duraksamadan sürdüreceğiz. devlet ve millet olarak bu olayın ve müsebbibi canilerin peşini asla bırakmayacağız.

bir kez daha şehitlerimize allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum."

başbakan binali yıldırım da, "futbol taraftarlarını, güvenlik güçlerimizi hedef almak üzere alçakça tasarlanmış olan ve bombalı araçla düzenlenen saldırı neticesinde ne yazık ki şehitlerimiz ve yaralılarımız var. acımız büyüktür ama bu büyük acıyı da milletçe daha çok bütünleşerek ve kenetlenerek aşacağız. hayata, huzura, mutluluğa pusu kuran katiller devlet ve milletimizin bütünlüğüne halel getiremeyecekler, türkiye'yi demokrasi ve hukuk yolundan çeviremeyeceklerdir" dedi.

beşiktaş ve bursaspor'dan açıklama

beşiktaş kulübü'nün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada saldırıda, vodafone arena'dan sorumlu özel güvenlik şube emniyet müdürü vefa karakurdu ile kulüp ürünlerinin satıldığı kartal yuvası mağazası çalışanı 29 yaşındaki tunç uncu'nun da hayatını kaybettiği duyuruldu. 

bursaspor kulübünden yapılan açıklamada da "taraftar gruplarımız ile iletişime geçilmiştir. taraftarlarımızdan yaralı bulunmamaktadır. yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz" denildi.

Fotoğraf: Bursaspor / Twitter

 

kaynak: aa, dha, al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;