Bilim-Teknoloji

Wikipedia'ya erişim engellendi

İnternet ansiklopedisi Wikipedia'ya Türkiye'de erişim BTK kararıyla engellendi. Sitenin, Türkiye'yi çeşitli "terör" gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan içeriklerin kaldırılmaması sebebiyle engellendiği duyuruldu.

internet ansiklopedisi wikipedia’ya türkiye’den erişim engellendi. okuyucuların katılımıyla hazırlanan siteye erişim bilgi teknolojileri ve iletişim kurulu (btk) kararıyla cumartesi saat 08:00 itibariyle durduruldu.

anadolu ajansı'nın, ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanlığı'na dayandırdığı habere göre wikipedia'ya türkiye'yi çeşitli "terör" gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan içeriklerin kaldırılması için uyarılarda bulunuldu. yetkililer, wikipedia ile iletişim kanallarının sürekli açık tutulduğunu ancak sitenin ısrarla bu tür içerikleri kaldırmaya yanaşmadığını belirtti.

wikipedia'nın türkiye'yi çeşitli "terör" gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlara yer verdiği belirtilen açıklamada, wikipedia'ya yönelik, "teröre karşı iş birliği yapmak yerine, türkiye'ye uluslararası arenada karalama kampanyası yapan çevrelerin parçası olarak hareket eden bir bilgi kaynağı haline gelmesi" gerekçesiyle erişim engeli uygulamasına başvurulduğu bildirildi. içeriğinde mahkeme kararları da bulunan kararda türkiye'nin taleplerinin yerine getirilmesi halinde siteye erişim engelinin kaldırılacağı vurgulandı.

btk’nın sitesinde durdurma kararına ilişkin bilgilendirmede engellemeyle ilgili şu ifadelere yer verildi:

"5651 sayılı kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu internet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu 'nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu tarafından idari tedbir uygulanmaktadır"

kaynak: btk, al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;