Türkiye-Irak ilişkileri

Yıldırım, Barzani ile görüştü

Bağdat'taki temaslarının ardından Erbil'e geçen Başbakan Yıldırım, IKBY Başkanı Mesut Barzani ve Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüştü. Yıldırım ve Mesut Barzani ortak basın açıklaması yaptı. Yıldırım, "PKK'nın Irak topraklarından ülkemize gerçekleştirdiği saldırılar asla kabul edilemez. Bu konuda gereken neyse sonuna kadar yapılacak. Bu terör örgütünün batıya doğru yayılması, Şengal bölgesinde yuvalanması da asla ve asla kabul edeceğimiz bir şey değil" dedi.

[Fotoğraf: AA]

başbakan binali yıldırım irak kürt bölgesel yönetimi (ikby) başkanı mesut barzani ile bir araya geldi. başbakanlık ofisi'ndeki görüşme öncesi yıldırım ve barzani, basın mensuplarına tokalaşarak poz verdi. basına kapalı olan görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü. iki lider daha sonra ortak basın açıklaması yaptı.

başbakan yıldırım açıklamasında, "hem deaş terör örgütü, hem pkk terör örgütü hem de fetö, sadece türkiye'nin meselesi değil, aynı zamanda bu bölgenin de, irak'ın da, suriye'nin de meselesidir" dedi.

yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"pkk'nın irak topraklarından ülkemize gerçekleştirdiği saldırılar asla kabul edilemez. bu konuda gereken neyse hepsi sonuna kadar yapılacak. bu terör örgütünün batıya doğru yayılması, şengal bölgesinde yuvalanması da asla ve asla kabul edeceğimiz bir şey değildir."

"bu bir güvenlik meselesidir. sadece türkiye'nin değil aynı zamanda sizin de güvenlik meselenizdir. irak'ın da, merkezi hükümetin de aynı şekilde bir güvenlik meselesidir. o bakımdan burada müşterek bir çalışmaya ihtiyaç var. bunu avrupalı ve amerikalı dostlarımıza da anlatıyoruz."

"pyd'nin suriye bölgesinde 'oldu bittiler' yapmasına da asla rıza gösteremeyiz. orada yaşayan peşmergeleri, arapları yerinden yurdundan ettiler, adeta bir işgâl içerisine girdiler. tabii adını ne kadar değiştirirse değiştirsin bunların ne yaptıklarını biliyoruz. bunlar pkk'dan türemiş. isim değiştirerek işin esasını değiştiremezsiniz. pkk eşittir pyd eşittir ypg. artık o kadar çok örgüt adları çıkarıyorlar ki her olaydan sonra yeni bir kısaltılmış örgüt adı duyuyoruz ama bunları yediğimizi zannetmesinler."

"erbil'deki fetö okullarının kapatılması konusunda verdiğiniz desteğe teşekkür ediyorum. bizim buradaki hassasiyetimiz çok açık; öğrencilerin zarar görmemesi ama bunların sahibi, yöneticisi olan terör örgütü elemanlarının tasfiye edilmesi."

barzani: terörle mücadele için tüm tarafların dayanışmasına ihtiyaç var

mesut barzani ise şu açıklamaları ypt:

"türkiye ile tüm alanlarda ilişkilerimizin geliştirilmesine hazırız." 

"bu ziyareti, türkiye hükümeti ve halkının kürdistan bölgesi'ne büyük bir desteği şeklinde kabul ediyoruz. aynı zamanda bize desteklerinden ve sağlamış oldukları kolaylıklardan dolayı cumhurbaşkanı (recep tayyip erdoğan) ve türkiye halkına teşekkürlerimizi yineliyoruz."

"hepimiz, terör ve terörizm felâketiyle karşı karşıyayız. terör ve terörizmle mücadele edebilmek için tüm tarafların dayanışmasına ihtiyaç var. şükürler olsun bizim cephelerimizde teröristler büyük bir yenilgiye uğradı. türkiye ve diğer ülkelerde de terör ve terörizmin ortadan kaldırılması temennisinde bulunuyorum." 

Başbakan Binali Yıldırım ve IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani
[[Fotoğraf: AA]]

yıldırım bundan önce de ikby başbakanı neçirvan barzani ile bir araya geldi. başbakanlık konukevi'ndeki görüşme öncesi irak kürt bölgesel yönetimi başbakanı barzani, başbakan yıldırım'ı makam aracından inişinde karşıladı. basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

yıldırım ile barzani, baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye başkanlık etti. başbakanlık konukevi'ndeki heyetler arası görüşme öncesi, basın mensuplarının görüntü almasına izin verildi. basına kapalı devam eden görüşme 1 saat sürdü. görüşmeye, ekonomi bakanı nihat zeybekci, enerji ve tabii kaynaklar bakanı berat albayrak, gümrük ve ticaret bakanı bülent tüfenkci, milli eğitim bakanı ismet yılmaz, milli savunma bakanı fikri işık, sağlık bakanı recep akdağ, mit müsteşarı hakan fidan, dışişleri bakanlığı müsteşarı ümit yalçın, ak parti grup başkanvekili bülent turan, ak parti genel başkan yardımcısı mehdi eker, türkiye-irak parlamentolar arası dostluk grubu başkanı galip ensarioğlu, ak parti mardin milletvekili orhan miroğlu, türkiye'nin bağdat büyükelçisi faruk kaymakcı, tika başkanı serdar çam ile diğer yetkililer katıldı.

[Fotoğraf: AA]

türkmenlerle görüştü

başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre başbakan binali yıldırım, türkiye-irak 3. yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi toplantısı çerçevesinde, irak'ın başkenti bağdat'taki başbakanlık misafirhanesi'nde türkmen siyasetçileri de kabul etti.

kabulde, irak türkmen coğrafyasının bütün bölge ve kesimlerini temsil eden türkmen siyasetçilere hitap eden yıldırım, telâfer'den mendeli'ye bütün irak türkmenlerini kucakladıklarını söyledi. yıldırım, türkmenlerin, "dost ve kardeş irak'ın ayrılmaz ve asli bir parçası olduğuna" dikkat çekerek, "türkmenler hem öz kardeşimiz, hem de irak'la aramızdaki kardeşlik bağıdır" dedi.

irak'ın içinden geçtiği zor dönemde en büyük sıkıntıyı çekenlerin başında türkmenlerin geldiğini belirten yıldırım, mezhep ve bölge ayırt etmeksizin bütün türkmenlerin yardımına koştuklarını, aralarında türkmenlerin de olduğu 300 bin iraklıyı türkiye'de ağırladıklarını ifade etti. yıldırım, irak içinde yerlerinden olanlar için kamplar inşa ettiklerini, yardım konvoyları gönderdiklerini, bundan sonra da başta irak türkmenleri olmak üzere bütün iraklılara yardım etmeye devam edeceklerini vurguladı.

türkmenler arasındaki birliğin muhafaza edilmesine en çok bu dönemde ihtiyaç duyulduğuna değinen yıldırım, türkmenlerin kendi aralarında ve türkiye ile kavga çıkartmaya çalışanlara göz açtırmayacağından emin olduğunu söyledi.

başbakan yıldırım, irak'ın terörle mücadelesine, toprak bütünlüğü ve egemenliğe saygı çerçevesinde katkı sağladıklarına işaret ederek, "deaş belası"ndan kurtarıldıktan sonra türkmen beldeleri dâhil olmak üzere, zarara uğrayan irak yerleşim birimlerinin yeniden inşası için gerekli her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

toplantıda söz alan türkmen siyasetçiler, başbakan yıldırım'ın irak'ı ziyaretlerinden memnuniyet duyduklarını belirtti.

türkmen siyasetçiler kabulde, "türkmenler ve türkiye arasındaki sarsılmaz bağın, irak-türkiye ilişkileri için de büyük bir değer olduğunu" söyledi.

[Fotoğraf: AA]

irak'taki dini liderleri kabul etti

başbakan yıldırım daha sonra başbakanlık misafirhanesi'nde, irak sünni vakfı başkanı abdüllatif el-humeyim, şii lider ayetullah ali sistani'nin temsilcisi ve şii vakfı başkanı seyid muhanned cemalettin ve dünyadaki bütün keldanilerin patriği mar louis raphael i. sako ile görüştü.

yıldırım, "dinler ve kültürler mozaiği olan irak'ın sünni, şii, hristiyan, asuri, keldani, yezidi, arap, türkmen, bütün renklerine sevgi ve saygı beslediklerini" dile getirdi.

"tarih boyunca din, mezhep, etnik ayrım yapmadan bütün mazlumlara kucak açan türkiye'nin, irak'a da her zaman destek olduğunu, işid'in zulmünden kaçarak türkiye'ye sığınan iraklılar arasında şii, sünni ve keldanilerin de olduğunu" belirten yıldırım, bundan sonra da irak'a destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

irak'ta tüm inanç mensuplarının barış içinde bir arada yaşamalarını arzu ettiklerine dikkat çeken yıldırım, işid, pkk ve diğer terör örgütlerinin, bu bir arada yaşama kültürünü hedef aldığını söyledi.

bölge hakkında karamsar senaryolar üretildiğine işaret eden yıldırım, mezhepçilik ve aşırıcılık tuzağına düşülmeden el ele verildiğinde, aşılamayacak bir sorunun kalmayacağını ifade etti.

kabulde söz alan dini liderler, türkiye'nin işid'den muzdarip irak vatandaşlarına verdiği destek için teşekkür etti.

irak cumhurbaşkanı yardımcısı allavi ile görüştü

yıldırım irak cumhurbaşkanı yardımcısı iyad allavi ile de bir araya geldi. başbakanlık misafirhanesi'nde basına kapalı gerçekleşen görüşme yarım saat sürdü. görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgedeki gelişmeler ele alındı.

kaynak: al jazeera, aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;