Eğitim

YÖK: Gereği yapılacak

Yükseköğretim Genel Kurulu, Güneydoğu'daki çatışmalara ilişkin bildiri yayınlayan akademisyenlerle ilgili olarak rektörler ve Üniversitelerarası Kurul'u topluyor. YÖK, "Teröre destek veren bildiri ile ilgili olarak hukuk çerçevesinde gereği yapılacak" açıklamasını yaptı.

[Fotoğraf: YÖK]

anadolu ajansı'nın haberine göre yükseköğretim genel kurulu bir grup akademisyenin pazartesi günü yaptıkları bildiriyi görüşmek üzere acilen toplandı. toplantının ardından şu açıklama yapıldı: 

"bir grup akademisyen tarafından yayımlanan devletimizin, güneydoğu'da sürmekte olan teröre karşı mücadelesini 'katliam ve kıyım' olarak niteleyen bildiri, tüm akademi camiasını zan altında bırakmaktadır.teröre destek veren kişinin mesleği ve statüsü hiçbir demokratik ülkede kişiye imtiyaz sağlamaz, teröre destekçiliği hiçbir şekilde hafife alınamaz. teröre destek veren bu bildiri, akademik özgürlük ile bağdaştırılamaz. vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak devletin en temel görevidir. bu bildiri ile ilgili olarak hukuk çerçevesinde gereği yapılacaktır. rektörlerimiz ve üniversitelerarası kurul ile bu konuyu görüşmek üzere toplanacağız."

türkiye ve yurtdışından binden fazla akademisyenin imza attığı "barış için akademisyenler girişimi"nin açıklamasında şu ifadeler yer almıştı: "türkiye’nin değişik üniversitelerinde çalışan 1000’den fazla akademisyen ve araştırmacı, devletin cizre, dargeçit, silvan, silopi, sur ve daha bir çok yerde başta kürtler olmak üzere tüm vatandaşlarına karşı işlediği suçlara ortak olmayacağız diyoruz. devleti bu bölgelerde işlediği suçlardan sorumlu tutuyor, hesap vermesini istiyoruz. ayrıca devleti bir an evvel müzakereleri başlatmaya çağırıyoruz." ifadelerine yer verilmişti. 

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;