Gülen örgütü soruşturmaları

Zaman davasında üçer kez müebbet talebi

Zaman gazetesi davasında, Mümtazer Türköne ve Şahin Alpay'ın da aralarında bulunduğu 21'i tutuklu 30 şüpheli için üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

istanbul cumhuriyet başsavcılığınca, gülen örgütünün yayın organı olduğu gerekçesiyle kayyum atanan daha sonra kapatılan zaman gazetesinin eski yönetici ve yazarlarına yönelik yürütülen soruşturma tamamlandı. iddianamede, mümtazer türköne ve şahin alpay'ın da aralarında bulunduğu 21'i tutuklu 30 şüphelinin, "anayasal düzeni, tbmm ve türkiye cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlamalarıyla üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla da 15'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

istanbul cumhuriyet başsavcılığı terör ve örgütlü suçlar bürosu, 4 mart 2016'da kayyuma devredildikten sonra kapatılan zaman gazetesinin eski çalışanlarına yönelik fetö/pdy üyeliği suçundan yürütülen soruşturmanın bir kısmını tamamladı.

cumhuriyet savcısı ismet bozkurt tarafından hazırlanan iddianamede, mümtazer türköne, şahin alpay, ali bulaç, ahmet metin sekizkardeş, ahmet turan alkan, alaattin güner, cuma kaya, faruk akkan, hakan taşdelen, hüseyin belli, hüseyin turan, ibrahim karayeğen, ismail küçük, mehmet özdemir, murat avcıoğlu, mustafa ünal, onur kutlu, sedat yetişkin, şeref yılmaz, yüksel durgut ve zafer özsoy tutuklu "şüpheli", ahmet irem, ali hüseyinçelebi, süleyman sargın, osman nuri arslan, osman nuri öztürk, lalezer sarıibrahimoğlu, nuriye ural ve orhan kemal cengiz ise tutuksuz "şüpheli" olarak yer aldı.

iddianamede, hakkında yakalama kararı bulunan ihsan duran dağı ise "firari" olarak belirtildi.

iddianamede, şüpheliler hakkında "anayasal düzeni, tbmm ve türkiye cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan da ayrı ayrı 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

başsavcıvekili ismail uçar tarafından onaylanan iddianame, istanbul 13. ağır ceza mahkemesine gönderildi. mahkeme heyetinin, 15 gün içerisinde incelemesini tamamlayarak, iddianamenin kabulü veya reddi yönünde karar vermesi bekleniyor. iddianamenin kabulü halinde şüpheliler ilerleyen günlerde hâkim karşısına çıkacak.

aralarında ekrem dumanlı'nın da bulunduğu bazı yazar ve yöneticiler hakkındaki soruşturma sürüyor.

soruşturmanın geçmişi

istanbul cumhuriyet başsavcılığının talebini değerlendiren istanbul 6. sulh ceza hâkimliği, zaman gazetesini de bünyesinde bulunduran feza gazetecilik'e 4 mart 2016'da kayyum atanmasına karar vermişti.

hâkimlik kararını "şirketin fetö/pdy faaliyetleri kapsamında ve örgüt faaliyetlerine destek olacak şekilde kullanıldığı yönünde kuvvetli deliller bulunması" gerekçesiyle almıştı.

savcılık kayyum atanmasının ardından gazetenin eski yöneticileri ve yazarları hakkında soruşturma başlamıştı. savcılık 31 temmuz 2016'da kayyum atanmadan önce gazetede yönetici olan ve çalışan 47 şüpheli hakkında ''fetö/pdy terör örgütüne üye olmak'' suçundan gözaltı kararı almıştı.

zaman gazetesi, 27 temmuz 2016'da yayınlanan 668 sayılı kanun hükmünde kararname kapsamında da kapatılmıştı.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;