İnteraktif

Bağdat'taki saldırıda 250 ölü

Irak Sağlık Bakanlığı 3 Temmuz günü Bağdat'ta düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısının 250'ye yükseldiğini açıkladı. Irak İçişleri Bakanı Muhammed Salim Gabban da istifasını Başbakan Haydar İbadi'ye sunduğunu açıkladı.

gabban, bağdat'ta yaptığı basın toplantısında, bağdat'ın merkezindeki karrada semtimde meydana gelen ve 204 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıya değinerek, devletin ülkedeki güvenlik ve istihbarat sisteminin başarısız olduğunu söyledi. gabban, "başbakan ibadi'ye istifa mektubumu sundum. bu kararımı geri çekmem güvenlik sisteminde reformların yapılmasına bağlıdır." dedi

bağdat ve diğer kentlerdeki güvenlik sisteminin ordu değil içişleri baknalığı'na bağlı polis teşkilatına teslim edilmesi gerektiğini dile getiren iraklı bakan gabban, "ordu güçlerini şehir içerisinde konuşlandırmak ve bu yerlerin güvenliğini içişleri bakanlığına teslim etmemek güvenlik sorunlarının ihlallerinin devam edeceği anlamına gelir." dedi.

gabban, karrada'daki saldırıyı gerçekleştiren eylemcinin ülkenin doğusundaki diyala kentinden bağdat'a geldiğini belirtti.

işgal sonrasının en büyük ikinci saldırısı

irak'ın başkenti bağdat, 3 temmuz günü abd işgali sonrası en büyük ikinci saldırının hedefi oldu.  can kaybı 213'ü bulurken, saldırıyı işid üstlendi. 

ülkedeki en büyük saldırı, 14 ağustos 2007'de ninova'da düzenlendi.  el kaide'nin 5 petrol tankeriyle gerçekleştirdiği saldırıda en az 400 kişi öldü. 

kaynak: afp, aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;