Azerbaycan'ın demokrasi umudu

Azerbaycan’da yapılacak olan Eurovision 2012’nin hazırlıkları sürerken, “Free Song in a Non-Free Country?” adlı bir kampanya başlatan aktivistler insan hakları konusunda reform talep ediyorlar.

Haberin Öne Çıkanları

Eurovision Bakü'de

Aktivistler harekete geçti

Eldar Kasımov ve Nigar Cemal "Running Scared" ile birinci olmuştu. Alain Douit, Peter Van Den Berghe (EBU)

azerbaycan’ın 14 mayıs 2011’de almanya’nın düsseldorf şehrinde düzenlenen eurovision şarkı yarışması’nda aldığı birinciliğin ardından 2012 yılında yapılacak yarışmaya ev sahipliği yapmaya hak kazanması, insan hakları alanında çalışan bir grup aktivisti harekete geçirdi

azerbaycan’ın bu yarışmaya ev sahipliği yapmanın yanı sıra demokrasinin değerlerine saygı göstermeyi ilke edinmiş avrupa ülkelerini örnek alan bir tutum sergilemesi gerektiğini düşünen defense alliance for political freedoms (dapf), human rights club (hrc), institute for reporters’ freedom and safety (irfs) ve (peace and democracy institute) kuruluşları bir araya gelerek, eurovision şarkı yarışması’nın düzenleneceği 22 mayıs 2012 tarihine kadar azerbaycan’daki insan hakları reformlarının güvence altına alınması ve cezaevindeki siyasi suçluların serbest bırakılması için bir kampanya başlattı.

kampanyanın tanıtımını “eurovision-2012 song contest: free song in a non-free country?” başlıklı facebook sayfası üzerinden yapan grup, 2012 eurovision şarkı yarışması aracılığı ile dünyanın dikkatini azerbaycan’daki insan hakları konusundaki  sorunlara çekmeyi amaçlıyorlar.

freedom house adlı sivil toplum örgütüne göre, azerbaycan basın özgürlüğünde 191 ülke arasında 171'inci sırada yer alıyor. uluslararası af örgütü amnesty international'a göre de, hayali suçlamalarla giderek daha fazla sayıda gazeteci ve insan hakları eylemcisi gözaltına alınıyor.

kampanyanın amacı

grup böyle bir kampanyaya neden ihtiyaç duyulduğunu facebook’taki sayfalarında şu şekilde açıklıyor:

“azerbaycan’ın10 yıl önce avrupa konseyi’ne üye olmasının ardından geçen sürede ülkenin avrupa’ya entegrasyonu için gereken politik reformlar gerçekleştirilememiş, insan hakları ve demokratik koşulların garantisi hala sağlanamamıştır. hem avrupa güvenlik ve işbirliği teşkilatı’nın  hem de avrupa konseyi’nin üyesi olan azerbaycan’da seçimler sürecinde hukukun ihlal edildiği durumlarla karşı karşıya kalınmış, gazeteciler, politik partiler ve sivil gruplara özgür hareket etme, ifade özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü, barışçı toplantı hakkı verilmemiş ve mülkiyet hakları sınırlandırılmıştır. ülkede cezaevlerinde siyasi suçluların bulunması, barışçı toplantı hakkını kullanmak isteyen kimselerin uydurma suçlardan dolayı tutuklanması, ifade özgürlüğü ve politik çoğulculuk konusunda çok ciddi kısıtlamaların söz konusu olması, azerbaycan’ın avrupa ailesindeki yeri hakkında şüphe uyandırmaktadır.”

eurovision organizasyon komitesine mektup

insan hakları savunucusu grup, azerbaycan cumhurbaşkanı ilham aliyev’in eşi ve 2012 eurovision şarkı yarışması organizasyon komitesi başkanı mehriban aliyev’e kampanya çerçevesinde bir mektup gönderdi.  mektup kampanyaya katılan kurum ve kuruluşlar tarafından imzalandı.

mektupta cezaevindeki siyasi suçlular, barışçı toplantı özgürlüğü, dernek kurma özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve mülkiyet özgürlüğü konusundaki problemlerin yanı sıra kamusal radyo ve televizyonların yürütmesi konusundaki zorluklar ve vize alma sıkıntıları dile getirildi. yukarıda bahsi geçen, insan hakları alanındaki bu problemlerin eurovision şarkı yarışması’na ev sahipliği yapacak azerbaycan’ın uluslararası imajını olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi.

bunun yanı sıra insan hakları savunucuları, mehriban aliyev’den bu problemlerin çözümü için çaba göstermesini talep etti. grup ayrıca organizasyon komitesi ile bu yönde çalışmalar yapmak için buluşmaya hazır olduğunu belirtti. 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;