Bizans gemileri müzeye çekilecek

Yenikapı'da devam eden arkeolojik kazılarda bulunan batık gemilerden sonuncusunun çıkarılma işlemi ocak ayında tamamlanacak.

Konular: Kültür-Sanat

Haberin Öne Çıkanları

Marmaray'da antik kazı

Gemiler çıkarılıyor

Ocakta tamamlanacak

Proje Başkanı Kocabaş, araziden alınan gemi parçalarının su dolu havuzlarda bekletildiğini anlattı. [AA]

marmaray ve metro projeleri kapsamında altı yıldır yürütülen arkeolojik kazılar sırasında yenikapı'da bulunan 36 batık gemiden 35'inin araziden taşınma işlemi tamamlandı. bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen batık gemiler sayesinde istanbul'da dünyanın en büyük batık gemi müzesi kurulacak. son geminin ocak ayında araziden kaldırılması bekleniyor.

istanbul üniversitesi (iü) edebiyat fakültesi sualtı kültür kalıntılarını koruma anabilim dalı başkanı ve iü yenikapı batıkları projesi başkanı doç. dr. ufuk kocabaş, kazılarda dünyanın en büyük batık gemi repertuvarına ulaşıldığını belirtti.

gemilerin büyük kısmının, bir bütün şeklinde bulunduğunu dile getiren kocabaş, dünyada, şu ana kadar hiçbir arkeolojik kazıda, bizans dönemine ait savaş gemilerinin ve kadırgaların bulunmadığını söyledi.

kocabaş, söz konusu gemiler üzerinde altı seneden beri çalıştıklarını, araziden alınan gemileri kurdukları laboratuvarda incelediklerini kaydetti.

teksas üniversitesinin de dokuz geminin bilimsel incelemesinden, beş geminin de konstrüksiyonundan sorumlu olduğunu ifade eden kocabaş,  üniversitenin 9'uncu gemide araziden çekildiğini hatırlattı.  projenin devamında 36 gemiden 27'sinin bilimsel incelemesini yaptıklarını belirten kocabaş toplam 31 geminin de konservasyonunu ve müzede kurulma çalışmasını gerçekleştireceklerini söyledi.

kocabaş bunun dünyanın en büyük batı gemi projesi olduğunun altını çizerek, "gemilerin araziden taşınması altı yıldır devam ediyor. tüm belgeleme işlemlerini tamamlayıp kaldırıyoruz. çünkü yerinde dokümantasyon çok önemli. şu anda arazide bir tane gemi kaldı. arazi çalışmasının sonuna doğru geldik. türkiye açısından öncü proje. her bir gemi dönemin en yüksek teknolojisiyle yapılmış durumda'' dedi.

konservasyon 2025-2030 arasında tamamlanacak

gemi sayısının çok olması 2025-2030 yılından önce son geminin konservasyonunun bitmeyeceğini gösteriyor. müzenin oluşmasının gemi projesinin bitmesine bağlı olduğunu belirten kocabaş, ''şu anda bir müze kurulmuş olsa bile müzeye koyacak malzeme elimizde yok. çünkü suya doymuş ahşap konservasyonu uzun bir süreç"  dedi.

bu gemilerin konservasyon işleminin 10 yıldan önce bitmeyeceğini söyleyen kocabaş "ilk gemi 2013 yılında sergilenebilir hale gelecek. yani 2013 yılında ilk gemi, 2014 yılında 2 gemi, 2015 4 gemi tamamlnamış olacak. 2025-2030 yılında kadar son gemiyi bitirmeyi hedefliyoruz'' diye konuştu.

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;