Hollanda'da fatura Marwijk'a kesildi

Euro 2012'de Danimarka, Portekiz ve Almanya'ya yenilerek Hollanda'ya tarihinin en kötü turnuva performansını yaşatan 60 yaşındaki teknik adamla yollar ayrıldı.

Konular: Spor, Futbol

Haberin Öne Çıkanları

Yollar ayrıldı

2008'de başlamıştı

2010 finalisti

Van Marwijk daha önce Feyenoord ve Borussia Dortmund'u çalıştırmıştı. [AFP]

2012 avrupa futbol şampiyonası'ndan puan alamadan elenen hollanda'da teknik direktör bert van marwijk ile yollar ayrıldı. 

60 yaşındaki teknik adam hollanda ile olan sözleşmesini geçtiğimiz yıl 2016'ya kadar uzatmıştı. 
 
2010 dünya kupası'nda final oynayan hollanda, 'ölüm grubu'nda danimarka'ya 1-0, almanya ve portekiz'e de 2-1'lik sonuçlarla yenilerek grubu puansız son sırada tamamlamış, teknik direktör van marwijk da bazı futbolcular tarafından basın yoluyla eleştiriler almıştı. 
 
karar futbol federasyonu'nun resmi sitesinden de açıklanırken başkan bert van oostveen "van marwijk takımda başarılı işler çıkardı. 2010 dünya kupası'nda final oynadık. fifa sıralamasında da 1 numaraya kadar yükseldik. ona güle güle demek zorunda kalmak bizi son derece üzdü fakat gerçekçi olmak lazım" açıklamasında bulundu. 
 
daha önce feyenoord ve borussia dortmund'u çalıştıran tecrübeli teknik adam temmuz 2008'de marco van basten'in istifa etmesi üzerine göreve getirilmişti. 2010 dünya kupası finali'nde ispanya'ya 1-0 yenilmeden önce van marwijk yönetimindeki takım arka arkaya tam 14 maçı galibiyetle tamamlamıştı. 
 
'portakallar' euro 2012 elemelerinde oynadığı 10 maçtan 9'unu da kazanmayı başarmıştı. 
 
hollanda, 15 ağustos'ta belçika ile bir hazırlık maçı yapacak ve eylül adında 2014 dünya kupası elemelerinde türkiye'ye karşı sahaya çıkacak. 
 
kaynak: ajanslar

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;