Portre

Portre: Ekmeleddin İhsanoğlu

Babası İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'un yakın arkadaşı. Kendi ifadesiyle isminin Ekmeleddin olmasını da Akif istemiş babasından. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Türk olan tek genel sekreteri. Kahire'de doğdu, Arap dünyasını en iyi bilen isimlerden biri. Cumhurbaşkanı seçimi için CHP ve MHP'nin ortak adayı olan İhsanoğlu, genel seçimde de MHP'den milletvekili seçildi.

Ekmelettin İhsanoğlu İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri'ydi. [AA]

halkın doğrudan cumhurbaşkanı seçtiği ilk seçimde chp ve mhp'nin çatı adayı olan ihsanoğlu, yüzde 38 oyla ikinci oldu. ihsanoğlu 7 haziran genel seçimi'nde ise mhp'den istanbul milletvekili seçildi. mhp, ekmeleddin ihsanoğlu'nu meclis başkan adayı gösterdi. siyasetle cumhurbaşkanlığı seçimi döneminde "çatı aday" olarak tanışan ihsanoğlu, cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde türkiye'nin bazı temel gündem maddelerine ilişkin görüşlerini dile getirmişti. bu dönemde en çok dikkat çeken ihsanoğlu'nun mhp'nin "ihanet süreci" olarak nitelediği çözüm süreciyle ilgili görüş farkıydı.

cnn türk'te katıldığı bir televizyon programında konuşan ihsanoğlu, "çözümden yana olmayan insan savaştan yanadır demektir. barıştan yana olmayan insan ölümden yanadır. biz barış istiyoruz. biz bu yaranın kapanmasını istiyoruz. hatalarımız mesela, birçok meseleyi sopayla, falakayla halletmeye çalışıyoruz. hal böyle olunca karşınızda insanlar her zaman baş eğmiyor, isyan ediyor" demişti.

ekmeleddin ihsanoğlu, türkiye dışında doğup, bilgi birikimini ülkesine taşıyan isimlerden biri. büyüdüğü arap sokaklarına daha sonra bir türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak dışarıdan bakabildi.

cumhurbaşkanı seçimi'ndeki, cumhuriyet halk partisi ve milliyetçi hareket partisi’nin ortak adayı olan profesör ekmeleddin ihsanoğlu, islam ve batı kültürleri çalışmalarıyla öne çıkan bir bilim tarihi profesörü. uluslararası birçok ödüle sahip olan ihsanoğlu, son olarak 2005 - 2014 yılları arasında islam konferansı örgütü'nün (ikö) genel sekreterliğini yaptı. genel sekreterlik görevi öncesinde yine islam konferansı örgütü’nde (ikö) 24 yıl boyunca islâm, tarih, sanat ve kültür araştırma merkezi'nin genel direktörlüğünü yürüttü.

ekmeleddin ihsanoğlu 1943 yılında mısır’ın başkenti kahire’de doğdu. babası 1924 yılında mısır’a el ezher üniversitesi öğrenimi için gidip kalan ve orada rodos türk’ü göçmeni bir kadınla evlenen ihsan efendi’ydi. babası istiklal marşı’nın şairi mehmet akif ersoy’un yakın arkadaşıydı. kendi ifadesiyle ismini de mehmet akif koymuştu. ihsanoğlu, babasının kurucuları arasında olduğu kahire ayn şems üniversitesi’nden mezun olmasının ardından yine mısır’daki el ezher üniversitesi’nde akademik hayata başladı.

kahire’de bulunduğu süre içerisinde osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı. 1974’te türkiye’de ankara üniversitesi fen fakültesi'nde doktorasını tamamladıktan sonra, ingiltere'de exeter üniversitesi'nde doktora sonrası çalışmalar yaptı.

ihsanoğlu 1984'te profesör oldu. islam konferansı örgütü araştırma merkezi'ndeki direktörlük görevi sırasında türkiye’de istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi bilim tarihi bölümü ile türk bilim tarihi kurumu'nda başkan ve istanbul üniversitesi bilim tarihi müze ve dokümantasyon merkezi'de müdür olarak çalıştı.

uluslararası üniversitelerde çeşitli kürsülerde ve birimlerde üyelik yaptı. 1 ocak 2005'te ikö’nün seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri oldu. aynı zamanda ikö'nün ilk türk genel sekreteri olma unvanını da aldı.

ekmeleddin ihsanoğlu birçok uluslarası ödülün de sahibi. 2000’de 'türkiye devlet üstün hizmet madalyası' verilen ihsanoğlu ayrıca ürdün, mısır, malezya, pakistan ve senegal devletlerinden de çeşitli madalyalarla ödüllendirildi. uluslararası birçok üniversite tarafından kendisine fahri doktorluk verildi. çok iyi derecede arapça ve ingilizce konuşan ekmeleddin ihsanoğlu, orta derecede fransızca ve farsça biliyor. evli ve üç çocuk babası.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;