Portre

Portre: Mahmud Ahmedinejad

İran’ın akademisyen kökenli muhafazakâr cumhurbaşkanı, belediye başkanlığı döneminde asansörlere kadın ve erkeklerin aynı anda binmesini yasakladı.

Konular: İran

Haberin Öne Çıkanları

Muhafakazakâr belediyeci

Yahudi Soykırımı'nı reddetti

Nükleer programdan ödün vermedi

Ahmedinejad, 2005 yılından beri İran İslam Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı.
Ahmedinejad, 2005 yılından beri İran İslam Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı. [Reuters]

mahmud ahmedinejad, iran’ın kuzeyindeki semnan eyaleti'in garmsar kentinde bir demircinin oğlu olarak dünyaya geldi.

1976 yılında iran bilim ve teknoloji üniversitesi'nin inşaat mühendisliği bölümünde öğrenim görmeye başlayan ahmedinejad’ın, aynı üniversiteden trafik ve ulaşım alanında doktora derecesi de bulunuyor.

siyasetçi, üniversite hayatı boyunca öğrenci hareketleri içinde yer aldı. hatta batı basını, cumhurbaşkanı olması sonrasında ahmedinejad’ın 4 kasım 1979 tarihinde abd'nin tahran büyükelçiliği’ni basan öğrenci grubu içinde yer aldığını yazdı. islam devrimi’ne destek vermek amacıyla düzenlenen eylem, 52 abd’linin 444 gün boyunca binada rehin tutulmasıyla sonuçlanmıştı.

akademisyen cumhurbaşkanı

iranlı siyasetçi, 1980 ve 1990’larda yürüttüğü akademisyenlik pozisyonları, çeşitli kamu görevleri ve erdebil eyaleti valiliği sonrasında, 2003 yılında tahran belediye başkanlığı'na seçildi. 

ahmedinejad, belediye başkanlığı sırasında uyguladığı, kadın ve erkek asansörlerinin ayrılması ve kültür merkezlerinde dinsel çalışmaların artırılması gibi muhafazakâr politikalarıyla dikkat çekti.

24 haziran 2005 tarihinde düzenlenen iran cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda seçilen siyasetçi, iran islam cumhuriyeti’nin altıncı cumhurbaşkanı oldu.

görevi, peş peşe sekiz yıl cumhurbaşkanlığı yaparak maksimum süreyi dolduran muhammed hatemi 'den 3 ağustos 2005'te devraldı.

chavez'le yakın dost

yüksek öğrenim düzeyi, sade yaşam tarzı ve muhafazakâr görüşleriyle bilinen ahmedinejad, siyaset alanında ise batı karşıtlığıyla öne çıkıyordu.

2009'da yeniden aday olduğu ve kazandığı açıklandığı cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında göstericilere karşı devrim muhafızlarının sert müdahalesine izin verdi. sokağa dökülen reformculardan birçok kişi, prorestolar sırasında yaşamını yitirdi.

ahmedinejad, yahudi soykırımı’nı reddetmesi ve ülkesinin nükleer programından ödün vermemesiyle tanındı. birleşmiş milletler genel kurulu'nda (bmgk) yaptığı ve batı'yı ağır dille eleştirdiği konuşmaları her zaman ses getirdi. ahmedinejad, bmgk'da israil ve abd'ye meydan okurken batılı diplomatlar salonu terk etti.

veneuzela lideri hugo chavez ile yokun dostluk kuran ahmedinejad, bolivya cumhurbaşkanı evo morales ile de futbol maçı yaptı.

fars kökenli lider azerice biliyor. bir basın toplantısında kısa süre türkçe konuşmuşluğu da kayıtlara geçti.

evli ve üç çocuk babası siyasetçinin giydiği beyaz mont, onun simgesi haline gelmişti. 

kaynak: al jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;