Spor Portre

Portre: Rıza Kayaalp

Genç güreşçi, Türkiye'nin son dönemdeki en büyük madalya umutlarından. 2012'de Londra Olimpiyatları'nda bronz madalya kazanan Kayaalp bu kez hedefi daha yüksekte tutuyor.

Ankara'da yaşayan Rıza Kayaalp, ASKİ Spor adına mücadele ediyor. [AA]

2012 olimpiyatları'nda türkiye'ye ilk madalyayı getiren isim rıza kayaalp'ti.

son dünya ve avrupa şampiyonu unvanlarıyla londra'da mücadele eden genç güreşçi, 120 kilo grekoromende kübalı nunez lopez'e yenilerek final şansını kaybetmiş, gürcü rakibi guram pherselidze karşısındaki performansıyla bronz madalyaya uzanmıştı. 

türkiye'de 'ata sporu' olarak değerlendirilen güreşte gelen sadece bir bronz madalya ile rıza kayaalp, bu sporda ülkenin en gözde ismi olmaya devam etti.
 

Rıza Kayaalp

doğum yeri: yozgat
doğum tarihi: 1989
başarıları: olimpiyat üçüncülüğü (1), dünya şampiyonluğu (1), avrupa şampiyonluğu (3)

 

10 ekim 1989'da yozgat'ta doğan kayaalp, ilkokul eğitiminin ardından yozgat güreş eğitim merkezi'nde spora başladı. 16 yaşında 2005'te avrupa yıldızlar şampiyonu oldu, bir yıl sonra bu başarısını tekrarladı. 

2008 ve 2009'da dünya gençler şampiyonası'nda, 2009'da avrupa gençler şampiyonası'nda ve aynı yıl akdeniz oyunları'nda altın madalya kazandı. 

katıldığı her turnuvadan madalya çıkartan rıza kayaalp'in serisi bununla da kalmadı. 2009 ve 2010 dünya güreş şampiyonaları'nda bronz madalya kazandı, 2011'de almanya'da düzenlenen avrupa şampiyonası'nda ikinci olarak kariyerine bir de gümüş madalya ekledi.
2011'de istanbul'da düzenlenen dünya büyükler güreş şampiyonası finalinde karşısına olimpiyat şampiyonu kübalı nunez çıktı. bir sene sonra londra olimpiyatları'nda kayaalp'i yarı finalde eleyecek olan nunez, o maçta rıza'ya direnemedi ve altın madalya türk sporcunun oldu.

şubat 2012'de uluslararası güreş federasyonu (fila) teknik komitesi, grekoromende avrupa'nın en iyi güreşçisi olarak rıza kayaalp'i ilan etti. başarılarıyla adını duyuran genç güreşçi diğer devletlerin de ilgisini çekiyordu. kayaalp, azerbaycan adına yarışması için gelen bir milyon dolarlık teklifi reddetti.

mart 2012'de ise dünya şampiyonu unvanının yanına avrupa şampiyonluğunu da ekledi. sırbistan'ın başkenti belgrad'da düzenlenen avrupa şampiyonası'nda grekoromen stil 120 kiloda mindere çıktı, finalde rus rakibi khasan baroev'i 2-0 yenerek olimpiyatlar öncesi büyük moral buldu.
kayaalp, büyük umutlarla geldiği londra olimpiyatları'ndan bronz madalya ile döndü ve ülkesine güreşte tek madalyayı kazandırdı.
23 yaşında kazandığı olimpiyat madalyasının ardından kayaalp, gelecek için umutluydu:
"önümde 12-13 yıl daha var. öncelikle hedefim olimpiyatlarda altın madalya almak, sonra da rekorlar kırmak. hamza yerlikaya, şeref eroğlu'nun rekorlarını kırmak istiyorum ve bunu başaracağıma da inanıyorum. o yetenek bende var, çalışmayı da seviyorum."
londra'da bronz madalyada kalan rıza kayaalp, mart 2013'te gürcistan'ın başkenti tiflis'te düzenlenen avrupa şampiyonası'nda ise bir kez daha altın madalyanın sahibi oldu. kayaalp, üst üste ikinci kez avrupa şampiyonluğu sevinci yaşadı. 
irkçılık tartışmaları
olimpiyatlarda kazandığı madalyanın ardından rıza kayaalp bir kez daha ülke gündemine oturdu. ama bu kez başarısıyla değildi.
gezi parkı protestoları sırasında hesabından bir tweet atıldı. şöyle yazıyordu:  "ermenilere bıraktınız meydanı... ermenistan halkı kutlama yapıyormuş. taksim’i işgal ettik, türkiye’ye rahatça hakaret edebiliyoruz diye. sizin yaptığınız eylemi s…. vatan hainleri"
bunun üzerine harekete geçen fila, kayaalp'e altı ay spordan men cezası verdi. 23 yaşındaki sporcu, önce mesajın kendisine ait olmadığını, ardından yanlış anlaşıldığını söyledi.
türkiye güreş federasyonu başkanı hamza yerlikaya'nın da kişisel gayreti ve temaslarıyla cezası askıya alındı. fila, dünya şampiyonası'ndan sonra olayı yeniden değerlendirdi. rıza'ya ceza verilmedi. 
attığı bu tweetin ardından mersin'de düzenlenen akdeniz oyunları açılış töreni'nde türk bayrağını taşıması da eleştirilen rıza kayaalp, bir sonraki turnuva olan dünya şampiyonası'ndan yine madalyayla döndü. bronz madalyası, turnuvadan üç ay sonra iranlı rakibi amir aziz aliakbari'nin doping kullandığının ortaya çıkması üzerine gümüş madalyaya çevrildi.
kaynak: al jazeera 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;