Ortadoğu

'Rakka kenti muhaliflerin'

Suriye'de rejim karşıtları, ülkenin kuzeydoğusundaki kenti ele geçirip, valiyi yakaladıklarını duyurdu.

Konular: Suriye

Haberin Öne Çıkanları

Esad'ın heykeli yıkıldı

Fırat Nehri kıyısında

Nüfusu bir milyonu aştı

Muhalifler Rakka Valisi olduğunu belirttikleri Suriyelinin görüntülerini paylaştı. [Al Jazeera]

İsyanın bilançosu

suriye’de ayaklanma 15 mart’ta ikinci yılını dolduracak. çatışmaların insani bilançosu giderek ağırlaşıyor. bm’nin verilerine göre çatışmalarda 70 bin kişi öldü, en az 2 milyon insan evini terk etmek zorunda kaldı. 1 milyon suriyeli başta sınır komşuları olmak üzere farklı ülkelere kaçtı. ülkenin gayri safi milli hasılası’sı 57.5 milyar dolardan 30 milyar dolara düşerken, turizm geliri tamamen yok oldu. her 10 okul ve üç hastaneden biri kullanılamaz hale geldi. 'unesco dünya mirası' listesindeki altı tarihi bölge çatışmalarda zarar gördü.

suriye'de, şam rejimine karşı savaşan silahlı muhalifler, günler süren çatışmaların ardından ülkenin kuzeydoğusundaki büyük kentlerden rakka'yı ele geçirdiklerini bildirdi. muhalifler ayrıca, rakka valisi hasan celili'yi de yakaladıklarını açıkladı.

muhaliflerin rakka'nın merkezine girmesinin ardından halkın şehirde bulunan suriye devlet başkanı beşar esad'ın babası hafız esad'ın heykelini yıktığı görüntüler ise internet ortamında paylaşıldı. 

fırat nehri kıyısındaki kentin düşmesi, suriye'de iki yıldır süren isyanda bir dönüm noktası olabilir. suriye muhalif ve devrimci güçler ulusal koalisyonu’ndan (smdk) mustafa navaf ali, ülkenin petrol üretilen doğu bölgelerinde önceden ele geçirilen yerlerle bağlantının böylece tamamlandığını söyledi.

navaf ali, kenti ele geçiren muhaliflerin başını islamcı nusra cephesi ve ahraru şam birliklerinin çektiğini de belirtti. 

suriye ordusunun rakka'yı geri almak için yeni bir saldırı yapıp yapmayacağı bilinmiyor. kent nüfusu ayaklanmadan önce 250 bin civarındaydı. ancak çatışmalar nedeniyle evlerini terkeden birçok suriyelinin buraya göçmesiyle, nüfus 1 milyonu aştı.

bu sebeple olası bir ordu saldırısı, bölgede büyük can kaybına neden olabilir. suriye resmi haber ajansı sana’da ise rakka'nın durumundan bahsedilmiyor.

'il başkanı da elimizde'

öte yandan muhalifler, rakka valisi hasan celili'nin yanı sıra iktidardaki baas partisi'nin il başkanı süleyman ebu mutedilde'nin de ellerinde olduğunu açıkladı. 

celili ve mutedild olduğu iddia edilen iki suriyelinin yer aldığı görüntüler, muhalifler tarafından internet ortamında paylaşıldı. suriyeli yetkililerin nerede tutulduğu ise belirsiz. 

muhaliflerin oluşturduğu londra merkezli suriye insan hakları gözlemevi'nin direktörü rami abdurrahman ise bir polis müdürünü öldüren muhaliflerin, rehin aldıkları iki polis yetkilisini de türkiye'ye götürdüklerini iddia etti.
 
suriye'de pazartesi günü çatışmaların yoğunlaştığı diğer bölgeler ise halep ve hums ile başkent şam'ın deraya mahallesiydi. ordu birlikleri bu noktalarda havadan bombardımanı yoğunlaştırırken, muhalif yerel koordinasyon komiteleri'nin verdiği bilgiye göre en az 149 kişi hayatını kaybetti. 
 
suriye'de, 2011 yılının mart ayında demokratik reform gösterileriyle başlayan olaylar, daha sonra muhaliflerle rejim güçleri arasında silahlı mücadeleye dönüşmüştü.
 
bm'nin tahminlerine göre yaklaşık iki yılda çatışmalar nedeniyle en az 70 bin kişi öldü.
 
muhalefet esad'ın görevi bırakmasını talep ederken, şam yönetimi silahlı gruplar dahil tüm muhalefeti çözüm için diyaloğa çağırıyor. 
 
kaynak: al jazeera ve ajanslar

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;