Ortadoğu

Suriyeli muhaliflere uluslararası destek

100'den fazla ülke, Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu, 'Suriye halkının meşru temsilcisi' olarak tanıdı.

Konular: Suriye

Haberin Öne Çıkanları

Fas'ta açıklandı

Yardımlar artacak

Esed'e çağrı

Toplantıda Beşşar Esed’e, görevi bırakma çağrısı yapıldı. [AFP]

Yeni muhalif oluşum

Suriyeli muhaliflerin kasım ayında Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirdikleri toplantıda, ülkedeki tüm muhalif unsurların bir araya getirilmesi kararı alınmış ve kurulan çatı örgütünün ismi ‘Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’ olarak belirlenmişti. Yapılanmanın başına Şam doğumlu, 50 yaşındaki Ahmed Muaz Hatib seçildi. Muhalif oluşum, ülkedeki Kürt ve Hristiyan grupların aralarında olduğu farklı kesimleri temsil ediyor.

Fas'ın Marakeş kentinde 100'den fazla ülkenin katıldığı 'Suriye Halkının Dostları Grubu' toplantısında, muhaliflerin yeni oluşumuna tam destek verildi. Katılımcı ülkeler, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu (SMDK), 'ülke halkının meşru temsilcisi' olarak tanıdıklarını açıkladı. 

Suriye'de Mart 2011'den bu yana süren şiddetin son bulmasını amaçlayan toplantıların dördüncüsünün sonuç bildirgesinde, katılımcı ülkelerin artık sadece yeni oluşumu muhatap alacakları belirtildi. Böylece SMDK'ya daha fazla dış yardımın önü açılmış oldu. 

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 100'den fazla ülke, SMDK’nın, Suriye’deki tüm muhalif grupların ‘çatı örgütü’ olduğunu ilan ederken, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’e de görevi bırakma çağrısı yaptı.

Katılımcı ülkeler ayrıca Suriye rejiminin kimyasal ve biyolojik silah kullanması halinde, uluslararası toplumun Şam'a ciddi yanıt vereceği uyarısında bulundu. 

Suudi Arabistan, Suriye'ye 100 milyon dolar insani yardım yapacağını açıklarken, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri de Esed rejiminin son bulması halinde ülkenin yeniden inşasında kullanılacak fonları da içeren yeni insani yardım planlarını duyurdu. 

Daha önce Tunus, İstanbul ve Paris'te yapılan 'Suriye Halkının Dostları Grubu' toplantısının dördüncüsünde, Türkiye'yi Dışişleri Bakanı  Ahmet Davutoğlu temsil etti. 

Washington'a 'El Nusra' çağrısı

Öte yandan, Fas'taki toplantıya katılan SMDK Başkanı Ahmed Muaz El Hatib, ABD’ye, El Nusra Cephesi'nin ‘terör örgütleri listesine’ dahil edilmesi kararını ‘tekrar gözden geçirmesi’ çağrısında bulundu. Hatib, muhaliflerin içinde belli ideolojik farklılıklar olsa da, tüm kesimlerin ortak hedefinin Esed rejimini devirmek olduğunu ifade etti.

ABD ile gizli anlaşmalar yapmadıklarını belirten Hatib, ''ABD ile olan görüş ayrılığımız, SMDK'yı Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanımasını memnuniyetle karşılamamızı engellemez'' ifadesini kullandı.

Washington yönetimi, El Nusra Cephesi'ni, El Kaide bağlantılı olduğu gerekçesiyle ‘terör örgütleri’ listesine almıştı.

ABD, Fas'taki toplantı öncesi SMDK’yi, Suriye halkının 'meşru temsilcisi' olarak tanıdığını duyurmuştu. Başkan Barack Obama, Amerikan ABC Televizyonu'na verdiği mülakatta, SMDK'nın yeteri kadar kapsayıcı olduğu ve Suriye halkını yeterli oranda yansıtıp temsil ettiği görüşüne vardıklarını söylemişti.

'Patriot' kararına destek

Bu arada, Fas'taki toplantıya katılan ülkeler, Türkiye'nin güvenliğinin artırılması için alınan NATO kararı ve müttefiklerin Patriot hava savunma sisteminin Türkiye'ye gönderilmesi için ifade ettiği niyet konusundaki desteklerini belirtti.

BM, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) gibi kuruluşların aldığı kararların memnuniyetle karşılandığı ifade edilirken, BM Güvenlik Konseyi'ne sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısı yapıldı.

Suriye rejimini destekleyen ülkelerden de, tutumlarını gözden geçirmeleri istendi.

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden Rusya ve Çin daha önce Suriye yönetimi aleyhindeki karar tasarılarını veto etmişlerdi. 

40 binden fazla ölü

Suriye'de, Mart 2011'de demokratik reform talebiyle düzenlenen gösterilerle başlayan olaylar, daha sonra muhaliflerle rejim güçleri arasında silahlı mücadeleye dönüşmüştü.

Muhaliflerin oluşturduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre ülkede son 21 ayda 40 binden fazla kişi öldü

'Terörizme' karşı savaş verildiğini savunan Suriye yönetimi ise en az sekiz bin güvenlik görevlisinin öldürüldüğünü ve 'silahlı isyancılar temizleninceye dek' askeri operasyonların süreceğini belirtiyor.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;