Casusluk Hattı

Casusluk mu, terör mü?

Al Jazeera'nin ulaştığı istihbarat raporuna göre Güney Afrika’daki nükleer santrale saldıranlar iddia edildiği gibi 'terörist' olmayabilir. Raporda saldırganların Çin’in gönderdiği casuslar olabileceği belirtiliyor.

Konular: Casusluk Hattı

2007’de iki grup silahlı adam, güney afrika’daki pelindaba nükleer santrali'ne gizlice girdi. tespit edildiklerinde bir adamı göğsünden vurarak kaçtılar. al jazeera'nin özel dosyası casusluk hattı'ndaki belgelere göre saldırganlar iddia edildiği gibi nükleer bomba üretmek için baskını gerçekleştirmedi.

güney afrika istihbarat raporuna göre santrale saldıranlar, çin’in gönderdiği konu hakkında uzman casuslardı.

hırsızlık ve içeri sızma girişimlerinin çin’in rakip nükleer projesi çinerji’yi geliştirmek için yapıldığından şüphelenildi. çin, projesine yıllar sonra başlasa da şu an güney afrika’dan bir yıl önde. bu istihbarat raporunun yazılmasından aylar sonra güney afrika kendi projesini sonlandırdı.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;