Casusluk Hattı

Korkuyla beslenen istihbarat

Al Jazeera'nin Casusluk Hattı dosyası kapsamında ulaştığı belgeler, devletlerin El Kaide tehdidine dair asılsız istihbaratlarla, dış politika çıkarlarını nasıl gözettiğini ortaya çıkardı.

Konular: Casusluk Hattı

al jazeera araştırma birimi’nin açığa çıkardığı gizli istihbarat yazışmaları, güney afrika’da el kaide tehdidinin yanlış istihbaratlarla nasıl abartıldığını gösteriyor.

batı’nın terör saldırılarına karşı önlem alması için sıkıştırdığı güney afrika haber alma örgütü, başta israil istihbaratı olmak üzere çok sayıda ülkeden gelen asılsız ihbarlarla boğuşuyor.

açığa çıkan belgelerde güney afrika istihbaratının şüphelileri nasıl takip ettiği ve apolitik dini grupların kuşkuyla mercek altına alınışı görülüyor.

eski güney afrika istihbarat bakanı ronnie kasrils, görev süresi boyunca şişirme haberler ve asılsız ihbarlarla uğraştıklarını söylüyor. kasrils, batı’dan bu yönde ciddi baskı olduğunu ifade ediyor.

ülkelerin el kaide istihbaratı konusunda yaptığı işbirliği ve oluşturulan bilgi havuzu da dikkat çekiyor. mossad’dan gelen sayısız ihbarın da asılsız çıktığı vurgulanıyor.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;