Balyoz davası

Devlet 'Balyoz'a tazminat ödeyecek

Balyoz davasında beraat eden askerlerin devlete açtığı tazminat davalarından ilki sonuçlandı. 45 gün tutuklu kaldığı davada beraat eden Astsubay İmdat Solak’a devlet 24 bin TL tazminat ödeyecek.

AYM'nin kararı ile Balyoz'da tutuklu kalmadı, yeniden yargılama da 3 Kasım'da başladı. [Fotoğraf: AFP]
balyoz davasında beraat eden beş astsubay devletten 120 bin tl tazminat istedi. avukatları mahir işıkay ve faruk emre akı aracılığıyla tazminat davası açan astsubaylardan biri de imdat solak idi. solak dava kapsamında 45 gün tutuklu kaldı. 
sanıklar "türkiye cumhuriyeti hükümeti yürütme organını cebren ıskat ve men etmeye teşebbüs” yani darbe girişimi suçlamasıyla yargılandı. dava sonunda istanbul 10. ağır ceza mahkemesi haklarında beraat kararı verdi. yargıtay 9. ceza dairesi de beraat kararını onadı.
beraat kararının ardından açtığı tazminat davası, solak’ın yaşadığı afyonkarahisar ağır ceza mahkemesi’nde görüldü. 
açılan dava ekim ayında sonuçlandı. davada mütalaa veren duruşma savcısı, maddi ve manevi tazminat talebinin kabul edilmesini istedi. 
savcının mütalaasının ardından mahkeme kararını açıkladı. mahkeme, davacı asker solak’ın tazminat talebini kabul etti.
27 bin tl tazminat
mahkeme, 14 bin lira maddi, 10 bin lira ise manevi tazminatın hazineden alınarak davacı solak’a verilmesine karar verdi. ayrıca mahkeme, solak’a 3 bin liralık avukatlık ücretinin de ödenmesine karar verdi. toplamda solak’a 27 bin tl maddi ve manevi tazminat ödenmesine hükmedildi. 
bu karar balyoz davası nedeniyle ödenen ilk tazminat oldu. bu davanın diğer açılan tazminat davalarına da emsal teşkil etmesi bekleniyor. 
'somut bir delil yok'
imdat solak dava dilekçesinde, balyoz davası dosyasının içeriğinde haklarında hiçbir somut delil ve tanık beyanı bulunmadığını vurguladı. haklarında basit bir şüphe ve çıkarım sonucu dava açıldığını savunan askerler, kimin tarafından hazırlandığı belli olmayan bir 'word' belgesinde adlarının geçmesi nedeniyle tutuklandıklarını belirttiler.
'darbeci , cami bombacısı diye yansıtıldık'
avukatları tarafından mahkemeye sunulan dilekçede, askerlerin ‘fatih ve  beyazıt camii’ni bombalayacak ve masum insanları öldürecekler’ şeklinde kamoyuna lanse edildikleri, adlarının gazete ve televizyonlarda yayınlandığı, soruşturmanın gizliliği ilkesine rağmen, savcılık makamının bunun önüne geçecek bir tedbir almadığı da ifade edildi.
 
 
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;