Suriye

El Bâb'da çember daralıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin desteği ile El Bâb’a her geçen gün daha da yaklaşan ÖSO, ilçedeki IŞİD mevzilerine 750 m kadar yakın durumda. YPG güçleri ise Fırat’ın batısında ilerlemeyi sürdürüyor.

türk silahlı kuvvetleri (tsk) destekli özgür suriye ordusu (öso) güçleri işid’ın denetimindeki el bâb’ın dış mahallelerine 750 metre mesafede mevzilenirken, ypg güçleri de fırsatı değerlendirerek, fırat’ın batısındaki topraklarını genişletiyor.

al jazeera’ye konuşan bir öso komutanı, ypg’nin bölgede bulunan 9 köye çatışma olmadan girdiğini söyledi: “biz el bâb’a yaklaşınca ypg de hareketlendi. asıl amaçları afrin’e ulaşmak ama bizim varlığımız bunu engelledi. bunu çok gördük, işid’ın boşalttığı köylere, bir tek mermi bile sımadan ypg giriyor. bu danışıklı bir dövüş. şu anda el bâb tarafına odaklanmış durumdayız. ypg’nin yaptığı, gerilimi artırmaktan başka bir şey değil.”

"son darbeye az kaldı"

öso’ya bağlı birliklerin 17 kasım gecesi sızma harekâtı yaparak el bâb’ın 750 metre yakınında mevzilendiğini söyleyen muhalif komutan, el bâb’ın güneyindeki tadif yolu dışında bütün çıkışların öso güçlerince tutulduğunu söyledi. isminin açıklanmasını istemeyen öso komutanı “çevredeki hakim tepeleri ele geçirdik. el bâb’ı almak için son darbeyi vurmamıza az kaldı. ilçede hâlâ hatırı sayılır bir nüfus var, sivillerin zarar görmemesi için acele etmiyoruz” diyerek hazırlıklarını tamamladıklarını belirtti.

öso çatısı altında fırat kalkanı harekâtına destek veren şam kolordusu (feylak el şam) arap veren ve şüveyha mezraları adlı köylerin ypg ile girilen çatışma sonrası ele geçirildiğini duyurdu. bu köyler son üç gün içinde işid, ypg ve öso arasında el değiştirdi.

öso, el bâb’ın kuzey-doğusundaki stratejik baş köy (kabbasin) bölgesini işid’den aldıktan sonra çevre mezralarda birçok kez ypg ile karşı karşıya geldi.

obama’nın işid’le mücadele özel temsilcisi brett mcgurk twitter hesabından ‘tüm ypg güçleri, menbic’de işid sonrası, tam anlamıyla güvenliği sağlayabilecek yerel unsurların eğitimi bittikten sonra fırat’ın doğusuna çekilecek’ açıklamasını yapmıştı. oysa açıklamanın yapıldığı 16 kasım günü ypg güçleri, tersi yönde, fırat’ın batısında yer alan köylere doğru ilerliyordu.

 

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;