Casusluk Hattı

İsrail, yolcu uçağıyla silah taşıdı

Al Jazeera'nin ulaştığı gizli belgelere göre İsrail havayolu şirketi El Al, istihbarat servislerinin faaliyetleri için kullanıldı. Mossad, yolcu uçaklarında silah taşıdı.

Konular: Casusluk Hattı

al jazeera'nin casusluk hattı dosyası, israil havayolu şirketi el al'ın aynı zamanda istihbarat için kullanılan bir paravan şirket olduğunu ortaya çıkarttı. 

ulaşılan belgelere göre, israil gizli servisi mossad, el al havayolları’nın uçaklarında silah taşıdı. şirkette çalışanlardan bazıları ise kurye olarak kullanıldı.

mossad için çalışan el al yetkilileri, havaalanında her noktaya sınırsız erişebiliyorlardı. bu, onlara güney afrika’ya giriş-çıkış yapan herkes hakkında bilgi toplama fırsatı yaratıyordu. 

bir başka gizli rapora göre ise el al uçakları, yasak bölgelerde aranmama ayrıcalığına sahip. 

2009 yılında güney afrika’daki televizyon programı carte blanche'a konuşan bir johannesburg havalimanı çalışanı, israil’in iç güvenlik servisi shin bet için çalıştığını itiraf etmişti. 

carte blanche'ın bu yayını, güney afrika dışişleri bakanlığı’nı harekete geçirmiş, israillilerin silah taşıma izimleri geri çekilmişti. daha sonra da bütün itirazlara rağmen el al çalışanlarının diplomatik dokunulmazlığı kaldırılmıştı.

kaynak: al jazeera

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;