2015 Genel Seçimi

Manisa'da üç partili yarış

Al Jazeera muhabirleri il il seçimlerin nabzını tutuyor, izlenimlerini paylaşıyor. Manisa’da milletvekili sayısı 10’dan 9’a düşürüldü, vekil sayısı azaldı ancak rekabet arttı. Seçim yarışı AKP ile MHP arasında geçecek gibi gözükse de CHP ‘Ben de varım’ diyor.

Şehzadeler diyarı Manisa'da üç parti yarışta. [Fotoğraf: Turaç TOP / Al Jazeera]

şehzadeler diyarı manisa’da, 7 haziran genel seçimlerinin en çok konuşulduğu yer, kentteki her saat tıka basa dolu kahvehaneler. sokaklardaki seçim heyecanı, kahvehanelerdeki hararetli tartışmaların aksine düşük. sokak ve caddelerde zaman zaman dolaşan seçim araçlarından yükselen ses, günlük hayattaki sakinliği bozup önümüzde seçimler olduğunu hatırlatıyor.

manisa, 7 haziran’da, 2011 genel seçimlerinin aksine meclis'e 10 yerine 9 milletvekili gönderecek. o seçimlerde, yüzde 46,95 oy oranına ulaşan ak parti 5, yüzde 28,78 oy oranına sahip chp 3, yüzde 16,86 oy oranıyla mhp 2 milletvekilini meclis'e göndermişti. 

2014 yerel seçimlerinde il genel meclisi sonuçlarına bakıldığında, büyükşehir belediye başkanlığı koltuğunu ele geçiren mhp, oy oranını artırdı, yüzde 35,53’e çıkardı.

akp’nin oy oranı 37,26’da, chp’nin ise oy oranı yüzde 21,83’te kaldı.

yaklaşık 965 bin seçmenin bulunduğu manisa’da, vekil sayısının azalması ve partilerin oy oranlardaki değişiklikler rekabetin artmasına neden oldu.

al jazeera türk olarak manisa’da seçimin nabzını tuttuk, partilerin seçim yarışındaki çalışmalarını, hedeflerini sorduk.

‘öncelikle dinliyoruz’

yoğun seçim çalışmaları sırasında mhp il başkanı tanju balatlı’yla buluşuyoruz. balatlı, 9 adayla birlikte teyakkuz halinde sahada olduklarını söylüyor:

“biz öncelikle seçmenlerimizi dinliyoruz. insanları dinleyip beklentilerini öğreniyoruz. dinlediğimizde hep dert var. iş problemleri var, işsizlik had safhaya ulaşmış. esnaf kan ağlıyor, çeklerinin ödenmediğinden bahsediyor. çiftçilerimiz perişan. büyük bir soğuk afeti yaşadık. zararlarının devlet tarafından karşılanmasını bekliyorlar. bizim ekonomik anlamda bu sorunlara yönelik çözümlerimizi anlatıyoruz. bugüne kadar yapıldığı gibi sosyal devlet anlayışını oy devşirmek için değil insanlar ihtiyaç duyduğu için vereceğiz.”

MHP İl Başkanı Tanju Balatlı.

'akp kaybetti'

balatlı'ya göre rakipleri ak parti şu anda savunma yapıyor ve halk nezdinde kaybetmiş durumda:

“bir cumhurbaşkanımız var. kendisi tüm ülkeyi dolaşıyor. isim belirtmeden başkanlık sistemi için çalışıyor. ülke için şunu, bunu yapacağız yok, tamamen başkanlığa kendisini motive etmiş, insanları o şekilde yönlendiriyor. isim vermeden bir parti üzerinden 400 milletvekili istiyor. bir defa anayasaya aykırı bir hareket. bir cumhurbaşkanı tarafsız olmak zorundadır. herşeyden önce siyasi partilere aynı yakınlıkta olmak zorundadır. öyle olması gerekir. ancak halkımız artık akp’nin 13 senelik iktidarında neleri kaybettiğini anlayabilecek kapasitede.”

balatlı’nın, tepki gösterdiği konular arasında çözüm süreci de var.

“bin yıldır var olan kardeşliğimizi kaybediyoruz. insanları birbirine düşman etmeye bin yıldır etle tırnak olmuş milleti parçalamaya sırf kendi idealleri için kimsenin hakkı yoktur. halkı parçalamak isteyen bir düzeni onarmak için geliyoruz. türkiye’nin kurtuluşu, uçurumdan önceki durak mhp’dir.”

‘birinci parti olacağız’

balatlı, toplumda adaletli gelir dağılımını sağlamak için çalışacaklarını söylüyor. hedefi ise manisa’da birinci parti olmak.

“mhp manisa’da yerelde birinci parti. cumhurbaşkanlığında yine bu başarıyı gösterdi. allah nasip ederse bu genel seçimlerde birinci parti olarak bir kıvılcımda manisa’dan yanacaktır. şu kadar milletvekili alacağız demiyorum. matematiksel bir şey bu. en alttaki ile en üstteki partinin oyunu bilmek gerekir. tabii ki benim gönlüm 9’un 9’unu da ister. her siyasi parti böyle ister. ama benim gerçek iddiam, biz birinci parti olacağız”

CHP İl Başkanı Mustafa Ada.

‘yapacaklarımızı anlatıyoruz’

makamında konuk olduğumuz manisa chp il başkanı mustafa ada da iddialı. başkan ada, ön seçimlerin ardından daha yoğun bir çalışma temposu içinde olduklarını söylüyor:

“her şeyden önce emeklilerimizin sefalet maaşını sona erdirmekten söz ediyoruz. asgari ücretin bin 500 lira olması. emeklilerin yılda iki kez dini bayramlarda ikramiye alması. çiftçiye yönelik mazot fiyatının 1,5 lira olması. seçim bildirgemizde ne varsa seçmenlerimize bahsediyoruz. biz sadece kendi yapacaklarımızı gerçekleştireceklerimizi söylüyoruz. diğer partilerin durumuyla bizim ilgimiz yok. bunun dışında birşey demiyoruz.”

'beş neden olmasın?'

ada’ya göre manisa’nın vekil sayısının düşmesinde diğer illere göç vermesi en büyük etken. ‘manisa’da ters giden birşeyler var demek’ diyor ve hedefleriyle ilgili şöyle konuşuyor:

“2011 genel seçimlerinde manisa’da, partimizin türkiye ortalamasının üç puan üzerinde oy almıştık. yine türkiye ortalaması üzerinde bir puan tasarlıyoruz. üç olan milletvekili sayısını koruyup dört milletvekili çıkarmamız söz konusu. neden beş olmasın. bunun çabası içindeyiz. dört kesinlikle alacağız beş neden olmasın...”

chp’nin bu seçimlerde kentte bayrağı yukarı taşıyabilmesi için şu anki milletvekillerinden özgür özel de ayrı bir öneme sahip. özel’in özellikle soma faciasıyla ilgili yoğun çalışmaları ve seçmenlerin ona olan ilgisi partisine de moral vermiş durumda.

ak parti’nin hedefi: 6 milletvekili

akp manisa il başkanı zülfikar gürcan, randevu talebimize yoğun programını gerekçe göstererek olumsuz yanıt verdi. ancak gürcan, daha önce yaptığı basın açıklamalarında manisa’dan altı milletvekili çıkarmayı hedeflediklerini söylemiş, şöyle konuşmuştu:

"milletvekili sayısının düşmesi ak parti’ye yarar. biz zaten şu an itibari ile 2011’deki seçimlerde aldığımız oyları nüfus artışına göre artırsak 6 milletvekili çıkartıyoruz. bu genel seçimlerdir, yerel seçimlerle kesinlikle karıştırılmaması lazımdır. bizim sadece 2011’de aldığımız oyun üzerine nüfus artışı oranında bir katkı vermemiz 6 milletvekili çıkarmamıza yetecektir."

manisa’da seçim yarışının üç parti arasında geçecek. seçimlerin ardından tablonun nasıl olacağı ise sandık sonucuna göre netleşecek.

kaynak: al jazeera türk

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;