Casusluk Hattı

Snowden’dan sonraki en büyük istihbarat olayı

Al Jazeera, dünyanın en büyük istihbarat servislerinin gizli operasyonlarını, etik dışı ve gerçekleri örtbas eden faaliyetlerini kanıtlayan belgeleri Casusluk Hattı dosyasıyla gün ışığına çıkarıyor.

Konular: Casusluk Hattı

dünyanın en önemli istihbarat servislerinin özel belgelerinden çok gizli dokümanlarına kadar yüzlerce belge al jazeera’nin araştırma birimine ulaştırıldı.

belgeleri sızan gizli servisler arasında israil’in mossad’ı, ingiltere’nin mi6’i, rusya’nın fsb’si ve tarihindeki en büyük casusluk ifşaatıyla karşı karşıya olan güney afrika istihbaratı bulunuyor.

belgeler dünyanın birçok noktasında 2006’dan aralık 2014’e kadar gerçekleşen operasyonel sırları içeriyor. bunlar arasında mossad’ın iran’ın nükleer programı hakkındaki gerçek değerlendirmesi, bir afrika birliği lideri için planlanan suikast ve mi6’in bir kuzey kore ajanını görevlendirme operasyonu da var.

yayınlanan belgelerdeki kişi isimleri güvenlik gerekçesiyle gizlenecek.

casusluk hattı dosyası ile kapalı kapılar ardında yapılan anlaşmalar, gizli paravan şirketler, utanç verici güvenlik zaafları ve casusluğun gizli dünyası gün ışığına çıkacak.  

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;