Türkiye

'Şüpheli listesi epey uzun'

Güvenlik uzmanı Nihat Ali Özcan ve gazeteci Avni Özgürel, Ankara’daki saldırıyı gerçekleştirebilecek şüphelilerin listesinin epey uzun olduğunu ve benzer provokasyonların tekrar edebileceğini söyledi.

Konular: Türkiye, Ortadoğu
[Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera]

al jazeera’ye açıklama yapan güvenlik uzmanı nihat ali özcan ve istihbarat konusunda çalışmalarıyla tanınan gazeteci avni özgürel, ankara’daki saldırıyı gerçekleştirebilecek şüphelilerin listesinin epey uzun olduğunu ve benzer provokasyonların tekrar edebileceğini söyledi.

“fırtınanın ilk habercisi”

tobb ekonomi ve teknoloji üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü öğretim üyesi ve türkiye ekonomi politikaları araştırma vakfı (tepav) uzmanı nihat ali özcan, saldırıyla ilgili şu yorumu yaptı:

Nihat Ali Özcan
“kurbanların kimliğine bakınca bu katliamı yapanların net bir hedefe kilitlendiği görülüyor. bu hedef de türkiye’nin hassas  ve harekete geçmiş fay hatlarındaki çatlağı derinleştirmek. olağan şüpheliler listesi uzun. işid olabilir. doğrudan ya da dolaylı olarak yabancı devletlerin istihbaratları olabilir. bu açıdan bakıldığında listenin başında suriye’nin olduğu söylenebilir. ancak korkarım ki bu bir başlangıç. fırtınanın ilk habercisi… çünkü etrafınızda bu kadar çok karadelik varken sizin de bir parçanızın bu karadeliğe çekilmeye çalışılması sürpriz olmaz.  bu saldırıların devam etmesinden endişeleniyorum. bunu engellemek de devletin kapasitesiyle ilgili.”

“suikastlar olabilir”

istihbarat konusunda çalışmalarıyla tanınan gazeteci avni özgürel de şüphelilerin çok olduğu konusunda özcan ile hemfikir. özgürel de başka eylemlerin olabileceği görüşünde.

Avni Özgürel [AA-Arşiv]
“eylemin yapılış biçimi ve hedefi suruç saldırısının bir benzeri. emniyet, sıhhıye meydanı'nda tedbir almış ama saldırı toplanma yerinde meydana geldi. yani emniyetin ve istihbaratın tedbirlerini boşa çıkarmışlar. demek ki bunun arkasında profesyonel bir planlama var. rastgele bir canlı bomba eylemi değil. türkiye son zamanlarda cephaneliğe çevrildi. kimi yerde 5, kimi yerde 20 ton patlayıcı yakalandığını unutmamak gerek. bu saldırıyı herkes, terör örgütleri de, istihbarat örgütleri de düzenlemiş olabilir. kim yaptı deseniz, bir gerekçe bulursunuz. şüpheli listesi epey uzun. bu tip saldırıların değil ama başka türlü provokasyonların devam edeceğinden endişeliyim. suikastlar gibi mesela. o yüzden herkesin güvenliğinin arttırılması gerektiğini düşünüyorum. duyarlılıkla hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

"etnik ve mezhebi fay hatlarını harekete geçirmek..."

al sharq forum araştırma direktörü galip dalay da eylemin amacının türkiye’deki toplumsal fay hatlarını harekete geçirmek olduğunu  söyledi:

Galip Dalay
“elbette kimin yaptığını şu aşamada bilmiyoruz ama beyin egzersizi yapınca zihne iki odak geliyor. birincisi işidvari bir yapılanma olabilir. ikincisi de devlet içi mekanizmalarla özellikle emniyetle ilişkili bir yapılanma olabilir. kendi başına, kendi gündemleriyle hareket eden devlet içi yapılanmaların tam anlamıyla tasfiye edilip edilmediği konusunda şüphelerim var. ayrıca reyhanlı, suruç ve diyarbakır saldırılarına bakınca, bu saldırılar sonrasında anlamlı bir resmin ortaya konulamamasını da doğal bulmuyorum. evet o saldırılar sonrasında belki şu şahıs denildi ama ilişki ağları ortaya konulmadı. bu eylemlerin asıl amacının ortadoğu’da var olan, türkiye’de de yansıması olan etnik ve mezhebi fay hatlarını harekete geçirmek olduğu açık. o fay hatları türkiye’de de var.  bu bir süreden beri amaçlanan türkiye’yi, suriye’deki kadar sert olmasa da, yumuşak bir biçimde suriyeleştirme çabası. ayrıca türkiye’nin ortadoğu’ya yönelik bölgesel aktivitelerini etkilemeye yönelik bir saldırı bu. bu anlamıyla türkiye’nin bir çeşit terbiye edilme amacı var. söylemeye gerek yok, bu seçimlere yönelik de bir operasyon. ama bu türkiye’yi suriyeleştirme çabasının yanında ikincil kalıyor. “

"işid böyle bir saldırı yapacağını bas bas bağırarak söylüyordu"

ahi evran üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü öğretim üyesi ve 21. yüzyıl türkiye enstitüsü ortadoğu ve afrika masası başkanı serhat erkmen,  polisin açıklamasını beklemek gerektiğini, ancak emniyet güçlerinin fail olarak işid’i işaret etmesi durumunda hiç şaşırmayacağını söyledi:

“saldırıyı iç politika çerçevesinde açıklamaya çalışanlar var. ancak işid böyle bir saldırı yapacağını bas bas bağırarak söylüyordu. küresel dergileri dabık’ın son sayılarında türkiye’yi hedef göstermişlerdi. türkçe dergileri konstantiniyye’de eylemi kimin yapacağını tartışıyorlardı. polis de böyle bir eylem yapılacağını biliyordu ama yerini kestiremiyordu. bizim anlamamakta ısrar ettiğimiz bir şey var: suriye’de bu kadar şiddetli bir iç savaş yaşanırken, bu iç savaşın tarafları türkiye’de de varken bu bize de sıçrayacaktır. pyd, abd ve şimdi de rusya’dan aldığı destekle işid’e karşı büyük çaplı bir operasyona girişme hazırlığı içinde. bunu gizlemiyor. mümkün olduğu kadar çok insan öldürerek terör eylemi yapma tarzı olan işid’in kendi etki alanının genişliğini de göstermek adına bu saldırıyı düzenlemiş olması şaşırtıcı olmayacaktır. 

kaynak: al jazeera

Ayşe Karabat

1970 yılında ankara'da dünyaya geldi. orta doğu teknik üniversitesi siyaset bilimi bölümünden mezun oldu. 1995’den beri çeşitli dergi, gazete ve tv kanallarında muhabir olarak çalıştı. Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;