Türkiye

Tekin: HDP'nin barajı aşmasını isteriz

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘CHP barajı aşmamızı istiyor mu?’ sorusunayanıt verdi. Tekin” HDP’nin barajı aşmasını arzu ederiz” dedi. Tekin’in verdiği bilgiye göre CHP’nin seçim mesajları ‘ekonomi ağırlıklı’ olacak, parlamenter sistem vurgusu da olacak.

Konular: Türkiye
Tekin: HDP'nin barajı aşmasını arzu ederiz, yüzde 10 barajın düşürülmesi için teklif verdik. [Fotoğraf: AA Arşiv]

chp genel sekreteri gürsel tekin ile meclis’te chp grup toplantısı öncesinde konuştuk. gürsel tekin chp’nin seçim bildirgesinin ve kampanyasının ‘ekonomi ağırlıklı’ olacağını söyledi. başkanlık sistemine karşı çıktıklarını belirten tekin parlamenter sistemi savunacaklarını ve seçim bildirgesinde buna da yer vereceklerini ifade etti. chp parti meclisi 15 şubat’ta toplanacak ve seçim bildirgesi, adaylık takvimi değerlendirilecek.

gürsel tekin ile chp’deki seçim hazırlıkları ve başkanlık sistemi tartışmaları üzerine konuşurken o sırada meclis kulisindeki televizyonlarda hdp grup toplantısı yayınlanıyordu. hdp eş genel başkanı demirtaş “chp bizim barajı aşmamızı mı, altında kalmamızı mı istiyor? çıkıp söylesinler” diyordu.

tekin demirtaş’ın bu sözlerine de yanıt verdi. chp’nin barajın düşürülmesi için yasa teklifi verdiğini hatırlatan tekin "bizim kimseden korkumuz yok, hdp’nin barajı aşmasını arzu ederiz” dedi. işte tekin'e sorduğumuz sorular ve yanıtları:     

seçim meydanlarında yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmaları öne çıkacağa benziyor. chp’nin parlamenter sistemi savunduğunu biliyoruz. seçim bildirgesinde parlamenter sistem vurgusu olacak mı?  

elbette. hepimizin, davutoğlu’nun partisinin de öyle. davutoğlu’nun tek bir cümlesi yok bu konuda. söylerse kendine ihanet etmiş olur. 

ihanetten neyi kast ediyorsunuz?   

kendisine mi  tayyip erdoğan’a mı oy isteyecek. böyle bir anlayış olabilir mi? akp’nin de bu konuda netleşmesi lazım. başbakan yardımcısı arınç "şu an gündemimizde yok" dedi. başkanlık sistemi dediğiniz hangi tip başkanlık sistemi? abd modeli diyorsanız valileri seçimle yapacaksınız. cumhurbaşkanı ingiltere kraliçesi'ni örnek gösterdi. kraliçenin yetkisi bizim muhtarların yetkisi kadardır. sonra "t tipi", türkiye tipi başkanlık dediler. böyle bir şey mümkün değil. ‘tayyip tipi’ başkanlık  zaten diktatörlüktür. geriye kalan ise ‘talan tipi’, buna da kimse geçit vermez.  

seçim bildirgenizde yeni anayasa vurgusu olacak mı?

yeni anayasa ile ilgili ciddi bir çalışma yapıldı. dört siyasi parti 60 maddede uzlaştı. niye getirmiyorsunuz? komisyonda uzlaşıldı, tam bitti gündeme gelecek, tak diye başkanlık sistemini getirerek masayı dağıttılar. utanmadan, arlanmadan 'anayasa değişikliğini istiyorduk chp karşı çıkıyor' diyorlar. size sesleniyorum sayın davutoğlu, 60 maddeyi getirin destek vermezsek namerdiz, getirmezseniz de siz namertsiniz. komisyon çalışmaları sırasında da söyledik, chp’nin tek bir talebi vardı, başkanlık sistemini getirmeyin.  

seçim bildirgesinde neleri vurgulayacaksınız? hangi mesajlar öne çıkacak?

geçen ay 150 iş cinayeti, 27 intihar var. bunlar basına yansıyan ve adliyeye intikal edenler, bir de emeyenler var. 165 bin insan cezaevinde. 203 bin insan cezası kesinleşmiş, kim bunlar? bunların yüzde 99’u yoksul vatandaşlar. icra davaları, perişanlık davaları. 2 milyon köleleştirilmiş işçi var. 10 milyon emekli sürünüyor. 400 bin esnaf kepenk kapatmış.

yani ekonomi ağırlıklı olacak?

tamamen ekonomi ağırlıklı, ayrıca demokratikleşme ve hak özgürlükler de olacak.  

(tekin ile chp’nin seçim hazırlıklarını ve başkanlık sistemi tartışmalarını konuşurken tam bu sırada demirtaş’ın chp’ye yönelik sözleri duyuldu. demirtaş “ chp bizim barajı aşmamızı mı, altında kalmamızı mı istiyor? çıkıp söylesinler. barajı aşmamız öyle görülüyor ki chp’yi de kortuyor” dedi.) 

bu sözlere yanıtınız ne olacak?  

bizim kimseden korktuğumuz yok. hdp’nin barajı aşmasını arzu ederiz. türkiye krizleri kaldırabilecek durumda değil. bu kadar sıkıntılı bir ortamda adına siz ‘müzakere, barış süreci’ yapıyorum dediğiniz ortamda barajı aşamazsanız, yarın oluşabilecek krizin merkezi akp olacaktır. gelin chp olarak biz diyoruz ki, elimizi ateşe sokmayalım, maşa ile ateşi tutalım ve barajı indirelim diyoruz. hdp, chp’den oy alacakmış. hdp, akp’den ciddi oy alacak. bir siyasi parti düşünün kapı dururken sürekli bacadan giriyor. hdp’nin parlamentoya gelişi bacadan giriş modeli. demokrasi adına bizim yapmamız gereken temsilde adaleti sağlamak, yüzde 10 barajının düşmesi için teklif verdik. 

kaynak: al jazeera 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;