Bilim-Teknoloji

Teknoloji iş hayatını mobilleştiriyor

Teknolojinin gelişmesi beraberinde iş hayatında da bir dizi değişikliğe yol açtı. Bir bilgisayar, bir de akıllı telefonla mobil ofis çağının yaşandığı günümüzde vapurda bile iş yapılabiliyor.

Konular: Bilim-Teknoloji

Haberin Öne Çıkanları

Mobil ofis devri başladı

Teknolojiyle her yer ofis oluyor

Ofis kavramı değişiyor

Teknoloji iş hayatını mobilleştiriyor
Teknoloji iş hayatını mobilleştiriyor [getyimages]
istanbul'da yaşıyorsanız kadıköy-eminönü vapur hattında bilgisayar kullanıp iş yapan birilerini hemen hemen hergün görebilirsiniz.
bu kişilerden biri olan ercüment büyükşener, haftada iki ya da üç gün, günde 5-6 sefer vapuru kullanıyor. ancak onun bu seferlerinin bir amacı var, vapuru ofis olarak kullanmak.
"denize sıfır ofisim var" diyen büyükşener, halinden çok memnun ve sözlerine şöyle devam ediyor:
"elektrik de var 3g de. kahve zincirlerini de bu amaçla kullanıyorum. hatta bazen çift katlı otobüslerde ve metrobüste bile bilgisayar açıp sunum hazırlıyorum."  
toplantılar internet üzerinden yapılıyor
ercüment büyükşener, kendini dijital iletişim uzmanı olarak tanımlıyor. 10 yıl önce kurduğu şirketiyle birçok firmaya danışmanlık ve çeşitli eğitim hizmetleri veriyor. 16 kişilik bir ekibi olduğunu belirten büyükşener, bütün ekibin mobil ofis olarak dışarıdan çalıştığını söylüyor. bundan 10 yıl önce evini ofis gösterek bir şirket kurduğunu belirten büyükşener şunları söylüyor:
"ekip arkadaşlarımızla gtalk, skype ya da whatsapp üzerinden iletişim kuruyoruz. bütün toplantılarımızı online olarak yapıyoruz. bugüne kadar bir sorun da yaşamadık." 
kartviziti bile bulunmadığını ifade eden ercüment büyükşener, kartvizit isteyen olursa dijital olarak cep telefonu ile iletişim bilgilerini gönderdiğini söylüyor. geleneksel düşüncede olanların bu çalışma yöntemini reddettiğini söyleyen büyükşener, "'şirketin büyüdüğünde böyle çalışamazsın' diyenler oldu. ama 10 yıldır bu şekilde çalışıyoruz. hatta öğretim görevlisi olduğum üniversitede bazı dersleri facebook üzerinden yapıyoruz. artık sadece şirketler değil paradigma mobilleşiyor" dedi. 
ercüment büyükşener iş arkadaşlarıyla toplantılarını online olarak yapıyor
Ercüment Büyükşener iş arkadaşlarıyla toplantılarını online olarak yapıyor

ekibindeki birçok kişinin kendisine "artık 9-6 işlerde çalışamam" dediğini belirten büyükşener, iş arkadaşlarının mesailerine değil verdiği işleri zamanında ve doğru şekilde yapmalarına baktığını söylüyor. 
yukarıdaki örnekte gibi çalışanların sayısı her geçen gün artıyor. şirketlerin iş maliyetlerini düşüren ve verimliliğini artıran mobil ofis kavramı son yıllarda gittikçe artan oranda görüyor. dijital iş yapanların tercih ettiği bu çalışma şeklinin birçok avantajı var. ofis gideri bulunmayan mobil ofis kurgusunda çalışanlar da mobil olarak uzaktan iş yapabiliyor.  
eskiden ofise giderdik
serbest fotoğrafçı ibrahim usta, eskiden fotoğraf işleri için ofise bağlı olduklarını belirtiyor. "artık herşeyi internetten takip edebiliyoruz" diyor ve ekliyor:
"bilgisayar, adaptör ve benzeri taşımak zorunda olduğumuz cihazların sayısı arttı ama iş anlamında artık daha hızlı hareket edebiliyoruz. eskiden filmleri banyo ettirmek, onları seçmek ve ofise ulaştırmak en hızlı durumda bile 2-3 saat sürüyordu. şimdi birkaç saniye içinde fotoğrafları internet üzerinden merkeze geçebiliyoruz."
istanbul'dan antalya'ya taşındı
teknoloji ofisleri mobilleştiriyor
Özlem Yetiş, tecrübelerini kişisel bloğunda herkesle paylaşıyor
uzaktan çalışma konusunda bir diğer örnek ise antalya'da yaşayan özlem yetiş. bundan 4,5 yıl önce ofis ortamından ve mesai saatlerinin kısıtlamasından kurtulmaya karar veren yetiş, istanbul'daki işini bırakarak antalya'ya taşınıyor. yetiş yaptığı işi şöyle tanımlıyor:
"10 yıl gibi bir süre istanbul’da pazarlama ve iletişim alanında çalışmış olduğum için internet pazarlama ve sosyal medya yönetimi alanlarında işler yapıyorum. çalıştığım firmalar ve ajanslar çoğunlukla istanbul’da. bunun dışında yurtdışından da müşterilerim var. onlar için de türkiye’deki pazarlama çalışmalarına destek oluyorum."
otomobil kullanmıyor
"iş hayatının yanı sıra günlük hayatım da oldukça rahat" diyen özlem yetiş, gün içinde iş dışında pek çok faaliyete de zaman bulabildiğini belirtiyor ve "işe gidip gelme gibi bir sorunum olmadığı için araba kullanmıyorum, bisikleti tercih ediyorum" diyor. antalya’ya geldikten sonra 20 kilo verdiğini ifade eden yetiş, sözlerine şöyle devam ediyor:
"öncelikle yaptığınız işi kendi isteğinize göre şekillendirebiliyorsunuz. işinizin bazı noktalarını yapmaktan hoşlanmıyorsanız, bunları outsource edebiliyorsunuz veya o işleri hiç almamayı tercih edebiliyorsunuz. işinizde piyasayı takip ederek ortaya çıkan yeni durumlara göre çok esnek kararlar alabiliyorsunuz. günlük işler genelde en fazla 4 - 5 saat alıyor. bir insanın normal çalışma süresi de bu bence. ofiste 9 saat geçiriyoruz, gelip gitmesi ile birlikte 10 saat desek, bu zaman içinde gerçekten konsantre olup çalıştığımız saat sayısı 4 - 5 saati geçmez. ama ofiste değilken, işe gidip gelme gibi bir durum olmadığından, etrafta dikkat dağıtacak daha az şey olduğundan yine 4 ya da 5 saat çalışarak tüm işler bitirilebiliyor."
uzaktan çalışmanın herkes için uygun olduğunu belirten özlem yetiş, "belki 5-6 yıl önce mobil cihazlar bu kadar gelişmiş olmadığından aynı şeyi söyleyemezdim. ama şu anda zaten herkes kendi laptopunu ve akıllı telefonunu iş için kullanıyor. tüm yazışmalar e-mail üzerinden yürütülüyor" dedi.
tecrübelerini elvedaofis.com isimli bloğunda paylaşan yetiş, "ofis hayatından ayrılmaya karar verdiğimde, araştırma yaparken dünyada bu tarz yaşayan pek çok insan olduğu fark ettim. hepsi de deneyimlerini kendi bloglarına yazıyorlardı, bu nedenle ben de kendi yaşadıklarımı ve işle ilgili tecrübelerimi bloga aktarmaya karar verdim" diyor.
 
kaynak: al jazeera

Özgür Çetin

Bilim-Teknoloji yazarı Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;