Görüş

7 takas senaryosu

Uğur Meleke, taraflarına fayda getirecek yedi takas önerisinde bulundu. 1 numarada Salih Uçan ve Hasan Ali'nin Adem Büyük ile takası var.

türk futbolunda tam olarak gelişememiş bir kültürdür takas... bir kulüpte verimsiz olan bir oyuncunun başka bir takımda mühim bir eksiği kapatabileceğini unuturuz hep. seedorf’un muhteşem milan kariyerine inter’le coco takasıyla başlaması enteresandır mesela. ya da ben wallace’ın orlando’da sıradanlıktan detroit efsanesine dönüşümünün takas öyküsü... eğer bu ocak’ta türk futbolunda da böyle bir takas pazarı açılsaydı kim, hangi takımda yeniden doğabilirdi acaba?

tabii ki bunlar hayali senaryolar. devre arası futbolun tatil olduğu dönemde bir eğlencelik olarak görün lütfen bu yorumu... avrupa’da benzer yazılar çok yazılır, gülünür geçilir genelde. üstelik takas önerilen oyuncuların sözleşmelerinin ya da fiyatlarının dikkate alınmadığını da unutmayın.

7) yekta, umut (g.saray) – ishak (trabzon)

galatasaray’ın bek sıkıntısı mâlum. türkiye kariyerinin başlangıcını sükseli yapan ve hücum bindirmeleriyle hepimizi etkileyen telles, hamzaoğlu’nun favorilerinden biri değil. galatasaray’ın iki sezondur sağ beke yaptığı sayısız transferden sonra, bu kış da sol beke takviye yapması bekleniyordu. ishak doğan, trabzon’a geldiğinden beri beklemede. evet ilk yarının sonlarına doğru daha fazla forma buldu ama beş ay boyunca musa, mustafa akbaş, constant ve en son da yusuf’la forma rekabetinde geride kalmış gözüküyor. ishak’ın kalitesini ve yeteneğini bildiğimiz için yeni bir macera ona iyi gelebilir gibi gözüküyor.

ne halilhodzic, ne de yanal, defansın önüne emniyet supabı olarak koyacakları adamı bir türlü bulamadı. 

by Uğur Meleke


trabzon eğer gerçekten ishak’ı kaybetmeyi göze alırsa sanırım onların da takviye etmek isteyecekleri yer ön libero pozisyonu olacak. ne halilhodzic, ne de yanal; defansın önüne emniyet supabı olarak koyacakları adamı bir türlü bulamadı. medjani, fatih atik, constant, salih dursun, bosingwa, kim varsa orada denediler ve tam anlamıyla aradıklarını bulabilmiş değiller. galatasaray’da pek forma şansı bulamayan yekta ve benim hâlâ oynama vaktine ihtiyacı olduğunu düşündüğüm umut gündoğan, acaba ersun hoca’nın radarında varlar mı? özellikle ishak ve yekta’ya yer değişikliği iyi gelir gibi gözüküyor buradan.

6) ferhat (bursaspor) – uğur çiftçi (g.birliği)

bursaspor, süper lig’in en komple kadrolarından biri. o yüzden aydın karabulut, ferhat kiraz ve ibrahim öztürk gibi üç değerli oyuncuyu kadro dışı bırakabildiler. eksikliklerini hissettiler demek de güç. aydın’ın istikameti sivas oldu, bir başka yüksek potansiyelli açık ferhat kiraz ise o pozisyonda eksiği olan kasımpaşa’ya iyi gelebilir gibi. zaten ben bu görüşü kaleme alırken de, ferhat’ın kasımpaşa flörtü ajanslara düştü.

bursaspor’un geniş kadrosunda en önemli eksiklik bence sol bekte. aziz behich iyi bir profesyonel, iyi bir görev adamı. ama şenol güneş’in orada bir rekabet ortamı yaratmak için yeni bir sol beke hayır demeyeceğini düşünüyorum. atila turan enteresan bir oyuncu, bek de açık da oynayabiliyor, ama caner erkin’i, albert riera’yı, yusuf erdoğan’ı düşününce genç atila’nın pekala sol bek olarak kodlanması da mümkün. şota onu sadece son dakikalarda kullanıyor, belki de güneş’le yeniden doğabilir atila.

5) rangelov (konya), eneramo (başakşehir) – abdülaziz (karabük)

aykut kocaman’ın konya’daki sıkıntılı başlangıcı malum. iki tane beş gollü mağlubiyetten sonra beş oyuncunun kadro dışı bırakılması operasyonu, en azından geride kalanlara bir elektroşok etkisi yaptı. ama konya’nın bu beş oyuncuyu takımda ya da markette, süratle değerlendirmesinde fayda var gibi.

ayrıca konya’nın bence belec’le rekabet edecek bir kaleciye ihtiyacı var ve eğer rangelov karabük’ün ilgisini çekerse abdülaziz de konya’da direkt oynayabilir gibi.

4) ibrahim toraman (sivas) – vleminckx (erciyes)

erciyesspor’da boye ve mangane’nin arkasında yüzde 100 güvenilir bir stoper seçeneği olmayınca oraya devşirme anıl ve caner’i koymak zorunda kalmışlardı bir ara. mehmet özdilek'in transfer markette bir stoper arayışı olursa fenerbahçe’de şans bulamayan serdar kesimal ve sivas’ta ön libero olarak kullanılan ibrahim toraman, şüphesiz iyi alternatifler sayılabilirler.

sivas’ın da ilk yarıda en büyük sıkıntısı santrfor pozisyonunda yaşanmıştı. aatif’ın esas verimli olduğu bölge on numara ama utaka’nın sık sakatlanması nedeniyle onu yine en uca zorladılar. eğer sivas düzenli oynayacak iyi bir santrfor daha bulursa bu hem gol yollarını açacak hem de aatif’ı rahatlatacaktır.

evet, eneramo’yu aldılar; ama bence sivas’ın ihtiyacı daha fazla gezen dolaşan, pas oyununa katılan bir santrfordu. üstelik hücumda boşluk o kadar çok ki, eneramo’nun dışında bir santrfor daha bence alabilirler. kayseri’de kulübede oturan vleminckx, doğrusu sivas için biçilmiş kaftan. kayseri’de edinho, necati, zoua, ilhan parlak gibi güçlü rakipleri var ve ilk yarıda çok forma şansı bulamadı. ama ben hâlâ vleminckx’in, bir takımda düzenli oynarsa iyi işler yapacağına inanıyorum.

3) yasin, bruma, sinan (g.saray) – güray (akhisar)

güray’ın adı transfer döneminde uzun süre galatasaray’la anıldı. sonrasında hamzaoğlu’nun akhisar’dan herhangi bir oyuncuyu almayacağını açıklamasıyla konu tekrar rafta gibi.

ama akhisar yine de güray’ı markette değerlendirmek isterse, onların da özellikle hücumun kanatlarındaki eksikliklerini kapatabilmeleri için galatasaray’da göz dikebilecekleri bolca seçenek var. malum bruno, mehmet akyüz, kenan gibi adamlar m.reşit akçay döneminde gözden düşmüşlerdi. eğer bu oyuncular ikinci yarıda da 11’e dönemezlerse, bruma, yasin, sinan gibi kenar hücumcuları akhisar’ın ilgisini çekebilir pekala. 

özellikle gençler bruma ve sinan gümüş’ün bir takımda düzenli maç oynamaları, gelişmeleri için de iyi olacaktır muhakkak.

eskişehir ile trabzon arasındaki erkan zengin temasında, kırmızı siyahlıların paranın yanında karadeniz’den getirebileceği bazı oyuncular işine yarayabilir.

by Uğur Meleke


2) aytaç veya erkan (eskişehir) – deniz yılmaz, yatabare, mustafa yumlu (trabzon)

trabzon’un ön libero için düşünebileceği adamlardan biri de, bir dönem milli takıma kadar çıkan aytaç kara. uzun süreli sakatlık döneminin ardından sağlıklı bir şekilde sahalara dönen aytaç’ı eskişehir’in bırakmaya, trabzon’un da almaya niyeti varsa tabii ki... ya da eskişehir’le trabzon arasındaki erkan zengin temasında, kırmızı-siyahlıların paranın yanında karadeniz’den getirebileceği bazı oyuncular işine yarayabilir.

eskişehir bu yıl akaminko ve diego’nun uzun süreli sakatlıklarında savunmanın göbeğinde ciddi sorun yaşadı. trabzon’da kadro dışı bırakılan mustafa yumlu’yu düşünürler mi bilemiyorum tabii... ya da deniz yılmaz ve/veya yatabare de, gol atmakta güçlük çeken eskişehir’in hücum seçeneklerini artırabilirler.

1) salih uçan, hasan ali (fenerbahçe) – adem büyük (kasımpaşa)

fenerbahçe’nin forvet sıkıntısı ortada. ellerinde üç forvet pozisyonu için sadece dört alternatif var ve geçen sezonun ikinci yarısında olduğu gibi bu yıl da sorun yaşayabilirler. ligde de o pozisyona alabilecekleri en iyi seçenek, bence adem büyük.

şüphesiz ki adem kasımpaşa için çok önemli bir oyuncu ve satma düşünceleri olduğunu sanmıyorum. ama böyle bir düşünceleri olursa, onların da roma’da oynayamayan salih uçan’a orta sahada şans verme ihtimalleri olabilir. zira salih, hem scarione hem de castro ile forma yarışına girebilecek, iki yönlü de oynayabilecek yetenekli bir oyuncu.

kasımpaşa’nın fenerbahçe’den alabileceği bir diğer adam da, sarı lacivertlilerde kısıtlı dakika alan hasan ali olabilir. sancak, ne uzayan ne kısalan, istikrarlı ama faydası kısıtlı bir oyuncu. şota, atila’yı da fazla kullanmadı. sarı lacivertlilerde gerilemiş gözüken hasan ali, kasımpaşa’da yeni bir başlangıç yapabilir belki de.

uğur meleke, milliyet gazetesi spor yazarı.

bu makalede yer alan görüşler yazara aittir ve al jazeera’nin editöryel politikasını yansıtmayabilir.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;