Bilim-Teknoloji

3D yazıcı ile yengeçler için kabuk

Japon sanatçı Aki Inomate, münzevi yengeçler için 3D yazıcılar kullanarak kabuk üretiyor. Münzevi yengeçler, hassas karın bölgelerini korumak için gittikleri her yere kabuklarını da taşımak zorunda.

Konular: Bilim-Teknoloji

tokyo’da yaşayan sanatçı aki inomata, korunağa ihtiyaç duyan münzevi yengeçler için 3d yazıcılar ile kabuk üretmeye başladı. “neden münzevi yengeçlere bir yuva vermeyelim?” sloganıyla bir proje başlatan inomata; tokyo’dan paris’e, new york’tan santorini’ye dünyanın pek çok şehrinden modellerle kabuklar üretiyor. inomata’nın projesi geçtiğimiz sene 27 farklı ülkeden katılımcıların yarıştığı youfab global creative awards yarışmasında büyük ödülü kazandı.

münzevi yengeçler, yumuşak vücutlarını korumak için salyangoz kabuklarınıon içinde yaşamak zorunda. bu yengeçler, larvan dönemden çıkıp okyanus tabanına yerleştikten sonra boş salyangoz kabuğu ararlar ve buldukları kabuların içlerine yerleşirler. gittikleri her yere kabuklarını da taşımak zorundadırlar. salyangoz kabukların içinde yaşamayan türler de deniz kabuklarından, cam şişelere kadar bulabildikleri her şeyi “kabuk” olarak kullanırlar. kendilerini tehlikede hissettikleri anlarda kabuğun içine saklanırlar.

kaynak: reuters 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;