15 Temmuz darbe girişimi

3'er kez müebbet istemi

15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri ve bu konuda "çağrışım yapan mesajlar verdikleri" iddia edilen Ekrem Dumanlı, Emre Uslu, Tuncay Opçin, Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Mehmet Altan ve Prof. Dr. Osman Özsoy'un da aralarında olduğu 17 kişi hakkında iddianame hazırlandı. Şüpheliler hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

[Fotoğraf: AA]

istanbul cumhuriyet başsavcılığı, 15 temmuz darbe girişimini önceden bildikleri ve bu konuda "çağrışım yapan mesajlar verdikleri" iddia edilen ekrem dumanlı, emre uslu, tuncay opçin, ahmet altan, nazlı ilıcak, mehmet altan ve prof. dr. osman özsoy'un da aralarında olduğu 17 kişi hakkında iddianame hazırladı. iddianamede 6'sı tutuklu, 1' i serbest bırakılan, 10'u da firari olmak üzere toplam 17 şüpheli yer alıyor. 16 şüphelinin 'anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs etme'', ''hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etme'' ve ''tbmm'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs etme'' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

247 sayfalık iddianame

iddianamede cumhurbaşkanı tayyip erdoğan, türkiye büyük millet meclisi (tbmm) başkanlığı ve 65. hükümet "suçtan zarar gördükleri" gerekçesiyle davacı olarak yer aldı. istanbul cumhuriyet başsavcılığı terör ve örgütlü suçlar bürosu savcısı can tuncay tarafından, "fetö'nün medyadaki unsurlarının darbe girişimindeki rolü" başlığı altında hazırlanan iddianame 247 sayfadan oluşuyor.

altan kardeşler ve ilıcak'ın 'gülen örgütü adına suç işledikleri' iddia edildi

iddianamede yazar ahmet altan, kardeşi mehmet altan ile gazeteci nazlı ilıcak'ın darbe girişimini öncesinden bildikleri ve darbe girişimine zemin hazırlayan söylem ve propagandalarda bulundukları iddia edildi. bu üç isim hakkında, darbeye teşebbüs suçunu oluşturan, "türkiye büyük millet meclisi'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "türkiye cumhuriyeti hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" ve "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. altan kardeşlerle ilıcak'ın söz konusu suçu gülen örgütü adına işledikleri belirtilerek, "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" suçlamasından ayrıca 7 buçuk yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

dumanlı, uslu ve opçin için 'gülen örgütü yöneticiliği' iddiası

firari şüpheliler, kapatılan zaman gazetesinin eski genel müdürü ekrem dumanlı, eski taraf yazarı emre uslu, yazar tuncay opçin hakında da, "darbeye teşebbüs" suçlamasıyla 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" suçlamasından da ayrıca 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, firari şüpheli emre uslu hakkında ayrıca, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçlamasıyla 3 yıla kadar hapis istendi.

diğer şüphelilere 'örgüt üyeliği' iddiası

kapatılan samanyolu televizyonunun washington temsilcisi firari şüpheli şemseddin efe, kapatılan today's zaman gazetesinin eski genel yayın yönetmeni firari şüpheli bülent keneş, profesör osman özsoy, kapatılan zaman gazetesinin israil muhabiri firari şüpheli abdulkerim balcı, gazetenin genel yayın yönetmen yardımcısı firari şüpheli mehmet kamış ile gazetesinin yöneticilerinden faruk kardıç, gazetenin görsel yönetmeni fevzi yazıcı, polis akademisi'nde öğretim görevlisi olan şükrü tuğrul özşengül, kapatılan zaman gazetesinin marka müdürü yakup şimşek ve gazetenin kültür sanat sayfasında çalışan ali çolak hakkında da, "darbeye teşebbüs" suçlamasından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. bu şüpheliler için ayrıca "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla 7 buçuk yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istendi.

iddianamede, kapatılan zaman gazetesinin 10 ekim 2015'te yayımlanan ve darbe çağrışımında bulunduğu belirtilen reklam filmini çektiği tespit edilen ajansın sahibi şüpheli tibet murat sanlıman hakkında ise, "fetö silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçlamasından 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

mahkemeye gönderildi

istanbul cumhuriyet başsavcılığı tarafından onaylanan iddianame istanbul 26. ağır ceza mahkemesi'ne gönderildi. mahkemenin iddianameyi 15 gün içinde kabul etmesi durumunda şüphelilerin yargılanmasına başlanacak.

kaynak: aa, dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;